Crete 1st International Basketball Tournament | Νίκη και 3η θέση για Ερυθρό Αστέρα.

Ο Ερυθρός Αστέρας πολύ καλύτερος στο β μέρος νίκησε 67-59 την Χάποελ Ιερουσαλήμ και πήρε την τρίτη θέση του διεθνούς τουρνουά μπάσκετ Crete 1st International Basketball Tournament που γίνεται στο Ηράκλειο Κρήτης από Δήμο Ηρακλείου, ALFA PLUS A.E,ΕΚΑΣΚ.

H Χάποελ στο 14’ είχε προηγηθεί με 29-19 αλλά με αντεπίθεση …διαρκείας ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε σε 35-34 (14 πόντους είχε ο Μπιέλιτσα)που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Η Χάποελ διατηρούσε σταθερά ένα μικρό προβάδισμα στο β μέρος αλλα ο Ερυθρός Αστέρας ισοφάρισε σε 45-45  30’’ πριν το τέλος του 30λεπτου.

Με τρία τρίποντα των Ρέμπιτς, Λάζιτς και Κούντουριτς ο Ερυθρός Αστέρας πήρε για πρώτη φορά τα ηνία του αγώνα και στο τέλος την νίκη.

Χαποέλ -Ερυθρός Αστερας 59-67
Δεκάλεπτα: 19-15, 35-34 (ημίχ.), 47-45, 59-67.

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Σ. Πιανιτζιάνι): Στουντεμάιρ 11 (2), Ντάισον 7 (2), Ελιάου, Χαλπερίν 8 (1), Τίμορ 3, Κίνσεϊ 4, Τζόουνς 6, Πίτερσον 5 (1), Τζέρελς 15 (2), Ρόσεφελτ.
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ν. Ραντονιτς): Ρέμπιτς 7 (1), Ντάνγκουμπιτς, Μίτροβιτς 11, Λάζιτς 6 (1), Σίμανιτς,  Ντόμπριτς 3 (1), Σιμόνοβιτς 8 (1), Τζένκινς, Γκούντουριτς 3 (1), Γιόβιτς 2, Κούζμιτς 6, Μπιέλιτσα 21 (1).