Ευρωπαϊκό U20 | Ανέβηκε στην Α κατηγορία, άξια η Εθνική μας! (φώτο+βίντεο).

Η Εθνική Νέων Ανδρών πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, νίκησε (73-67) την Κροατία και πανηγύρισε την άνοδο στην Α’ Κατηγόρια.

Οι διεθνείς μπήκαν στο παρκέ εμφανώς επηρεασμένοι από την ήττα στον ημιτελικό με την Ισλανδία και βρέθηκαν να χάνουν με διψήφια διαφορά. Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, έδειξαν το πραγματικό τους πρόσωπο και πέτυχαν τον βασικό στόχο που είχαν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Χαλκίδας, την άνοδο!

Ο μοιραίος του χθεσινού αγώνα, Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, ως μεγάλος ηγέτης βγήκε μπροστά και ολοκλήρωσε τον αγώνα με ένα εντυπωσιακό νταμπλ νταμπλ (16π., 10ρ.).

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Τολιόπουλος με 17 πόντους, ενώ 12 πρόσθεσε ο Σταμάτης.

Καλή παρουσία κι από έναν άλλον Κρητικό τον Α.Κόνιαρη, που σε 26:40¨συμμετοχής σημείωσε 8 πόντους, με 1/1 δίποντα και 2/4 τρίποντα, πήρε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ κι εκλεψε 2 φορές την μπάλλα.

Αναφορικά με το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Κροατία προσπάθησε να επιστρέψει άμεσα, μειώνοντας στο 52-58 (31’), ενώ λίγο αργότερα το πέμπτο φάουλ του Τολιόπουλου πρόσθεσαν ένα ακόμη κακό νέο. Η ελληνική ομάδα ανέκαμψε, αντεπιτέθηκε και ανέβασε τη διαφορά ως το +10 για πρώτη φορά (55-65, 33’25’’).

Το παιχνίδι όμως είχε δρόμο ακόμη. Οι Κροάτες μείωσαν (60-65, 36’) με τον Σταμάτη να δίνει μια ανάσα από τη γραμμή (60-67, 37’10’’). Το παιχνίδι έγινε θρίλερ στα τελευταία λεπτά, οδηγώντας τους Έλληνες παίκτες στη γραμμή της φιλανθρωπίας.

Ο Δίπλαρος με 2/4, ο Λούντζης με 2/2 διατήρησαν το προβάδισμα, ο Χαραλαμπόπουλος πήρε τη σκυτάλη με ½ βολές, ο Σταμάτης έκλεψε και η Ελλάδα επιστρέφει στην Α’ Κατηγορία με το τελικό 67-73.

Κροατία-Ελλάδα 67-73
Διαιτητές: Λαβριναβίτσιους (Λιθουανία), Γκεντιάν (Αλβανία), Ρόσι (Ιταλία)
Δεκάλεπτα: 15-11, 41-26, 49-58, 67-73

Κροατία (Σέσαρ): Καπούστα 2, Φιλίποβιτς 4, Μαϊτσουνιτς 3, Μπάντζιμ 12, Κάρατσιτς 7, Πέρκοβιτς, Βουίτσεβιτς 6,Μίκσιτς 3, Μάτζαλιν 30
Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 17 (4 α), Κώττας 5, Κόνιαρης 8, Τσαλμπούρης 5, Σκουλίδας, Μπιλλής, Σταμάτης 12, Χαραλαμπόπουλος 16 (10ρ), Δίπλαρος 2, Μουράτος 6, Λούντζης 2