Ακαδημία Ρεθύμνου - Μεσαρά 69-52 και 1-0 στην σειρά..

Τζάμπολ στους τελικούς του ανδρικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚ και το "Μ.Μερκούρη" είχαμε την Κυριακή (20:00) τον πρώτο της σειράς. Ακαδημία και Μεσσαρά "διασταύρωσαν τα ξίφη τους" με φόντο την κατάκτηση του τίτλου και φυσικά την άνοδο στην Γ' Εθνική κατηγορία.
Το παιχνίδι άργησε να ξεκινήσει, επειδή το (μοναδικό ) κλειστό του Ρεθύμνου, φιλοξενεί πολλούς αγώνες διάφορων αθλημάτων.

Συγκεκριμένα  ολοκληρώθηκε το βόλεϊ  και στις 21.40 ξεκίνησε το ματς.

Η Ακαδημία δυσκολεύτηκε για ένα δεκάλεπτο να βρει το δρόμο της αλλά στην συνέχεια δεν είχε πρόβλημα και επικράτησε με  69-52, κάνοντας το 1-0 στην σειρά και πηγαίνει με αυτοπεποίθηση στις Μοίρες την άλλη Κυριακή, για τον δεύτερο αγώνα.

Το live της αναμέτρησης:

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Μεσαρά δείχνει να ελέγχει το παιχνίδι και προηγείται μ ένα καλάθι  διαφορά (12-14).
Οι γηπεδούχοι, αντέδρασαν στην δεύτερη περίοδο (που ήταν χορταστική, από πλευράς σκοραρίσματος) και με επί μέρους σκορ 27-16, έχουν τα ηνία στο ημίχρονο.

Με τον ίδιο ρυθμό μπήκαν οι παίκτες του Βαγγέλη Θεοδωρουλάκη και στην επανάληψη, και με πειστικό τρόπο, διατηρούν την πρωτοπορία.

Στην τελευταία περίοδο η ρεθυμνιώτικη ομάδα διαχειρίστηκε το προβάδισμά της και έκανε το 1-0 στους τελικούς, επικρατώντας με 69-52