Με ανατροπή στο 2ο, την νίκη οι έφηβοι του Ηράκλειο.

Μεγάλη νίκη με ανατροπή για το εφηβικό του Ηράκλειο, που στην 2η αγωνιστική της τελικής φάσης του πρωταθλήματος, επικράτησε με 51-58, της αξιόμαχης Ιεράπετρας στην έδρα της, διπλασιάζοντας τις νίκες.

Το παιχνίδι είχε απίστευτη εξέλιξη καθώς η Ιεράπετρα βρέθηκε  προηγείται ακόμα  και με 12 πόντους στο ημίχρονο, όμως το Ηράκλειο δεν τα παράτησε, γύρισε το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου (έτρεξε ένα σερί  09-23, στο δεκάλεπτο αυτό) και έφτασε σε μία σπουδαία νίκη, εν όψει της δύσκολης συνέχειας..

Από την μεριά της η ομάδα των γηπεδούχων, συγχαίρει την προσπάθεια της ομάδα της και σε ανακοίνωσή της αναφέρει:

"Πολλά μπράβο στα παιδιά του Α.Ο.ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ , που παρά τον φόρτο των μαθημάτων τους, (λίγο πριν τις Πανελλήνιες) έκαναν εξαιρετική εμφάνιση, χάνοντας στις λεπτομέρειες από τους φιλοξενούμενους και δείχνοντας για άλλη μια φορά ότι το μέλλον τους ανήκει".

Μπαντήλας και Παπαδάκης, οι κορυφαίοι σκορερς, των γηπεδούχων, το δίδυμο Καλομοίρη-Κίτσου, ξεχώρισε απο το Ηράκλειο.

Α.Ο.ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ-ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΑΑ 51-58
Δεκάλεπτα: 12-11, 29-17 (ημίχ.), 38-40, 51-58.

Α.Ο.ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ (Γαϊτανάκης): Αρώνης, Μαλλιωτάκης, Μούτσα 4, Παναγιωτάκης, Προϊστάκης, Καναβάκης, Παπαδάκης 19(2), Χριστοδουλάκης, Σαμπροβαλάκης, Σφυράκης 2, Αγγελόπουλος 5, Μπαντήλας 21(2).
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΑΑ (Σηφομιχελάκης): Παπαμαστοράκης 5, Γουμενάκης 9(1), Γεωργόπουλος, Βατσινάς, Σηφάκης, Πετράκης 2, Καλομοίρης 16(2), Κίτσος 12, Στεφανάκης, Μαρνελάκης 11, Μανιαδής 3(1), Κυπριωτάκης.