Live | Ηράκλειο-Ίκαρος Ν. Σμύρνης 73-71.

Παρακολουθείστε απο το kritikobasket.gr, την εξελιξη του σκορ και την κριτική του αγώνα Ηράκλειο-Ικαρος Ν. Σμύρνης, για την  20η αγωνιστική (5η αγωνιστική του Β’ γύρου), του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής Κατηγορίας, στα Δυο Αοράκια .
Σ.Σ. Θα χρειαστεί ανανέωση σελίδας , για την εξέλιξη του σκορ.

Στο  πρώτο λεπτο 2-0 το σκορ.
Στα πρώτα τέσσερα λεπτά το σκορ είναι 6-5
Χάθηκαν δυο λέει απ  Παπαζαφειρόπουλος-Λιανός απο κάθε ομάδα.
Στο πεντάλεπτο 11- 10 , από δυο βολές του Δορκοφρίκη.
Ο Ίκαρος δείχνει ανταγωνιστικός, βγάζει ενεργεία  και με οδηγό τον έμπειρο Δορκοφρίκη,εχουν προβάδισμα ενός πόντου στο 7'.01",.
Στο 8.30 το σκορ είναι 18-14, με τον Κουπίδη, να σημειώνει ενα..αρχοντικό τρίποντο.
Με ομαδικη προσπάθεια των Σπυριδάκη, Λιανού Πρωτογεράκη,ο τελευταίος σημειώνει ενα όμορφο καλάθι 22-14 στο 9.19'.
Τέλος δεκαλέπου  24-16.

Το Ηράκλειο, χωρίς να έχει ανεβάσει ρυθμούς, προηγείται σχετική άνεση, καθώς οι φιλοξενούμενοι, δεν δείχνουν κάτι το εξαιρετικό.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ενεργεία και  οι άμυνες του Αντωνούτσο Καλυβιώτη, , σε συνδυασμό, με την εμπειρία του Δορκοφρίκη εχει μειώσει 26-21
Ο Βασίλης Ράλλης έχει δώσει πεντάλεπτα συμμετοχής (από το πρώτο), σε Πρωτογεράκη, Κυρίτση, Σπυριδάκη.
Ο έμπειρος Κ.Πάλλης με όμορφη ενέργεια κανει στο 15.00" 30-26.
Με την εμπειρία και το παιχνίδι του Πάλλη, το Ηράκλειο εχει προβάδισμα 9 πόντων (37-28), στο 17.02"
Στο 19.00 31-41.Ο κόσμος στο γήπεδο, περισσότερο ασχολείται με τις αντιδράσεις του προπονητή κ.Παπαδάτου, παρά στο ματς.
Ο Φραγκιαδάκης μέσα.
Ημίχρονο 43-34. Ένα άνετο απόγευμα μέχρι στιγμής για το Ηράκλειο, με τον Βασίλη Ράλλη, να έχει μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του (εκτός τον Μαραγκάκη) και τον Κώστα Πάλλη να είναι ο κορυφαίος του ημιχρόνου..

Σκορερς παιχνιδιου:
Ηράκλειο: Πρωτογεράκης 2, Αυγενικός 4, Καραδολαμης 4, Κουπίδης 12(2), Λιανός 6, Πάλλης 9 (ολους στο δευτερο δεκάλεπτο).
Ικαρος : Σημαιόπουλος 3(1),, Σταμάτης 3(1), Βούζας 3, Βουρλίτης 5(1), Δορκοφρίκης 13 (1), Μιχαλόπουλος 2, Αντωνόπουλος -Καλυβιώτης 3(1),.

Ξεκίνημα στην επανάληψη, με το δεύτερο τρίποντο του Σημαιόπουλου.43-37.
Με καλάθια των Μιχαλόπουλου, Βουζα, ο Ικαρος μειώσει στο καλάθι 43-41στο 22.10".
Ο Πάλλης επαναφέρει τη τάξη 45-41.
Προβάδισμα του Ικάρου με τρίποντο του Τζεμη 45-46 στο 22.30".
Στο 25.30" το σκορ είναι 50-46.
Νωθρό το Ηράκλειο δεν δείχνει διάθεση να τρέξει και το πληρώνει αυτό. Ο Δορκοφρίκης με τρίποντο δίνει το προβάδισμα τον Ικαρο 51-52 το 27.00"
Ο Λιανός είναι εδώ!! Με δυο τρίποντες βομβες απο την γωνία , κανει το 57-54 , στο 28.10"
Ο Βουζας με τρίποντο ισοφαρίζει 57-57.
Τέλος δεκαλέπτου, 57-57. Το εκανε ντερμπι πάλι το Ηράκλειο, που απο το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά οι γηπεδούχοι, δεν παίζουν άμυνα.

Ο Ράλλης έβαλε την "καλή", πεντάδα στο τελευταίο δεκάλεπτο (Παπαδακη, Αυγενικο,Λιανο, Κουπίδη, Παλλη).
Απο την άλλη ο Ίκαρος εχει 4 παίκτες με τρία φάουλ.
Τεχνική ποινή στον Παπαδάκη στο 31.52". Το σκορ ισόπαλο 59-59. Σπυριδάκης στην θέση του Αυγενικού.
Τάπα του Τζεμη στον Παπαδακη.Ο διαιτητής δίνει φάουλ. . .Τεχνική ποινή στον πάγκο του Ικάρου.
Στο 33.00" 60-61 με βολές του Δορκοφρίκη.
Το παιχνίδι εχε3ι γίνει ροντέο Ο Βουρλίτης με τρίποντο κάνει ντο 62-66 στο 35.50¨
Ο Πάλλης με βολές το 64-66.

Στο 38.20 67-70
Ο Πάλης παίζει μόνος του τον Ικαρο 70-70 στο 39.03"
Ο Λιανός με δυο βολές κάνει το 72-70 στο 39.42"
Τα τελευταία δευτερόλεπτα συγκλονιστικά, καθώς  όλοι περίμεναν φάουλ του Ηρακλείου, τελικά αυτό έγινε πάνω σε σουτ για τρεις πόντους του Βούζα. Ο παίκτης του Ίκαρου, ωστόσο, έχασε την πρώτη βολή, ευστόχησε στη δεύτερη και έχασε εσκεμμένα την τρίτη, όμως στη διεκδίκηση του ριμπάουντ κερδισμένο βγήκε το Ηράκλειο.
Τελικο σκορ 73-71.

Συμπερασματικά το Ηράκλειο πραγματοποίησε στην χειρότερη φετινή εμφάνιση, απέναντι σε μια ομάδα που  βρίσκεται στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και παραλίγο να υποστεί μία οδυνηρή ήττα, αλλά κατάφερε να πάρει το δίποντο και να παραμείνει στην κορυφή.

Δεν αγωνίστηκε ο Μαραγκάκης, που εχει υποστεί εξάρθρωση στο μικρό του δάκτυλο.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ-ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ   73-71
Διαιτητές: Τσακαλόγιαννης - Καρπάνος (Κομμισάριος Ναλετάκης Ι.)
Γραμματεία: Μαραγκάκη (Σ), Γιακουμάκη(Χ), Κοκαράκη (24).
Δεκάλεπτα: 24-16,43-34 (ημίχ.),57-57,

Ηράκλειο (Ράλλης): Πρωτογεράκης 2, Φραγκιαδάκης, Παπαδάκης , Αυγενικός 4, Σπυριδάκης , Καραδολάμης 4, Κουπίδης15(2), Μαραγκάκης , Πετράκης , Λιανός 19(2), Κυρίτσης, Πάλλης 22.
Ίκαρος Νεας Σμύρνης(Παπαδάτος): Σημαιόπουλος 9(2), Πασπαλάς, Παπαζαφειρόπουλος , Δορκοφίκης 18(2), Σταμάτης 3(1), Κανάς ,Βούζας 12, Μιχαλόπουλος 4, Βουρλίτης 13(2), Δαρμογιάννης 7(1), Αντωνούσης-Καλυβιώτης 5(1), Τζέμης ,Παπαδάτος. .