Νίκη και..καλές γιορτές το Ρέθυμνο Cretan Kings.

Καλά Χριστούγεννα θα κάνουν στην ομάδα μπάσκετ του Ρεθύμνου καθώς ο εκπρόσωπος της Κρητης στο πρωτάθλημα της Α1 επέστρεψε σήμερα(24/12) στα νικηφόρα αποτελέσματα επικρατώντας στο κλειστό Μελίνας Μερκούρη της Κηφισιάς με 74-61.

Το Ρέθυμνο Cretan Kings εκμεταλλεύτηκε με εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό τα λάθη των φιλοξενουμένων πετυχαίνοντας 26 πόντους από σφάλματα της Κηφισιάς και τα επιθετικά ριμπάουντ του σκοράροντας 15 πόντους από φάσεις δεύτερης ευκαιρίας.

Το Ρέθυμνο Cretan Kings μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και με πρωταγωνιστές τους Τάιλερ Στόουν, Σταύρο Σχίζα ξέφυγε με 13-2 λίγο μετά το πρώτο πεντάλεπτο. Με τρίποντο του Στόουν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και πάλι με διψήφια διαφορά (16-6) με 3’ και 15’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου. Η Κηφισιά αντέδρασε και με τρίποντο του Μουχάμεντ Ελ-Αμίν και καλάθι του Λεωνίδα Κασελάκη μείωσε στους 5 (18-13) με 53’’ να απομένουν για το τέλος της πρώτης περιόδου.

Με δύο σερί καλάθια του Ράιαν Χάροου στο τελευταίο λεπτό το Ρέθυμνο Cretan Kings τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (22-13). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την αντεπίθεση τους και με καλάθι του Λίνου Χρυσικόπουλου και τρίποντο του Ντάντε Στίγκερς πλησίασαν στους 4 (22-18) 7’ και 16’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Η κρητική ομάδα ξέφυγε πάλι με 8 (28-20) με 5’ και 32’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου μέρους με τέσσερις βολές του Χάρη Γιαννόπουλου, αλλά η Κηφισιά με πρωταγωνιστή τον Λεωνίδα Κασελάκη μείωσε στους 3 (30-27) 1’ και 36’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με επιμέρους σκορ 6-1 το Ρέθυμνο Cretan Kings ξέφυγε πάλι με 8 (36-28) στα πρώτα δευτερόλεπτα του δεύτερου μέρους. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, με σερί 7-0 που άρχισε με καλάθι του Κασελάκη μείωσαν στον πόντο (36-35) 7’ και 8’’ πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν καθοριστική για την εξέλιξη του ματς. Με σερί 14-0 με 7 πόντους με ένα τρίποντο του Χάροου και πέντε με ένα τρίποντο του Χάρη Γιαννόπουλου το Ρέθυμνο Cretan Kings ξέφυγε με διαφορά 15 πόντων (50-35) με 2’ και 53’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου.
Η Κηφισιά σκόραρε μετά από σχεδόν πέντε λεπτά (50-37 με δύο βολές του Ρομπ Λόουερι 2’ και 35’’ πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου), ενώ με τρίποντο του Ρασάντ Μάντεν η κρητική ομάδα προηγήθηκε και με 16 (55-39) με 53’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο Cretan Kings με καλή άμυνα και επιθετική ισορροπία δεν απειλήθηκε από τους φιλοξενούμενους. Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 19 (72-53) με δύο βολές του Κλουφ 2’ και 19’’ πριν την λήξη της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 34-28, 57-41, 74-61.