Τα αποτελέσματα στην Α κατηγορία παίδων.

Έσπασε το αήττητο του ΟΦΗ στο Ρέθυμνο καθώς το ΡεθυμνοBC, επικράτησε με 88-61 και εξασφάλισαν την πρόκρισή τους, στην επόμενη φάση. Τα αποτελέσματα τα φύλλα αγώνα και η βαθμολογία.

Ρέθυμνο BC - 66-61
Οι παίκτες του Ρεθύμνου κατέκτησαν την 8η νίκη τους στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΚ και πλέον με νίκη σήμερα (19.00) απέναντι στον Κύδων θα «κλειδώσουν» την πρόκριση τους στην επόμενη φάση. Οι αθλητές του Γιάννη Γκιουλέα μπήκαν δυναμικά στο α’ ημίχρονο, αναγκάζοντας τους φιλοξενούμενους να «κυνηγούν» στο σκορ (34-26). Μάλιστα, στο γ’ δεκάλεπτο οι «κεραμιδί» αύξησαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (54-42), φτάνοντας τελικά στη νίκη με 66-61.

Δεκάλεπτα: 19-15, 34-26(ημιχ.), 54-42, 66-61.
Ρέθυμνο BC (Γιάννης Γκιουλέας): Μοσχάκης, Κόρο, Σ. Τζαγκαράκης, Σκουντής, Αλέξης, Ακουμιανάκης 4, Λαγουδάκης 18(1), Μανταδάκης, Κεριμάκης 2, Δ. Τζαγκαράκης 35, Ζαμπετάκης 3, Βοσκάκης 4.

Κύδων-Ηρόδοτος 57-48
Επιστροφή στις νίκες για τον Κύδωνα, που ήταν καλύτερος και δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει, προχθές στο κλ. Κλαδισού, τον μαχητικό Ηρόδοτο.
Οι γηπεδούχοι πήραν από νωρίς σημαντική διαφορά, την οποία μείωσε στο 2ο δεκάλεπτο το σωματείο της Αλικαρνασσού, στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Κύδωνας ξέφυγε μέχρι και με 19 πόντους, για να “κλείσει η ψαλίδα” στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Επ. Χριστινάκης, Καλαϊτζής
Δεκάλεπτα: 18-3, 28-21 (ημιχρ.) 49-31, 57-48
Κύδων (Θοδ. Λεκάκος): Καπετανάκης 4, Ηλ.Τσιράκης, Χριστοφορίδης 12, Αζαριάδης 9, Στυλιανάκης 4, Μετζιδάκης 5, Κουτσαντωνάκης 9,Κουτουλάκης 1, Κουτζόγλου 4, Μαγγελάκης 5(1), Ηλ. Τσιράκης, Σειραδάκης 4.

Α.Ο. Ακρωτηρίου-Σητειακός 20-0αα
Λίγο πριν την αναχώρηση της αποστολής για το Ηράκλειο (ο αγώνας, όπως συνέβη και με αυ-
τόν του α' γύρου, είχε οριστεί στο ΒΑΚ, προκειμένου να μοιραστεί η απόσταση) οι υπεύ
θυνοι του Ακρωτηρίου ενημερώθηκαν ότι η ομάδα της Σητείας τελικά παραιτείται από το
παιχνίδι αυτό και έτσι πήρε... στα χαρτιά τους 2 βαθμούς.

ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΣ-ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ  76-84
Έχοντας προβάδισμα μετά τη δεύτερη περίοδο ο Εργοτέλης, καλύτερος , κυριάρχησε στον Άγιο Νικόλαο, κόντρα στην τοπική ομάδα, επιστρέφοντας με το ροζ φύλλο.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-21,16-19,19-28,18-16.
ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΣ(ΜΟΥΛΙΑΝΙΤΑΚΗΣ): ΤΣΩΤΣΟΣ12, ΣΤΑΥΡΑΚΑΚΗΣ, ΔΑΒΡΑΔΟΣ, ΠΑΝΤΟΥΒΑΚΗΣ 2 ΚΩΣΤΑΚΗΣ 8, ΜΑΥΡΟΕΙΔΗΣ 13, ΡΩΣΣΙΔΗΣ 32(1), ΚΟΥΝΑΛΑΚΗΣ, ΚΟΥΤΣΑΚΗΣ 9, ΖΕΡΒΑΚΗΣ
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ(ΠΙΝΑΚΟΥΛΑΚΗΣ): ΜΠΕΡΣΜΟΝΤ 4, ΞΕΝΑΚΗΣ 3, ΘΕΟΔΩΡΟΜΑΝΩΛΑΚΗΣ 2, ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΚΗΣ Γ. ΤΕΡΖΑΚΗΣ 4, ΚΑΡΑΤΑΡΑΚΗΣ 6(1), ΜΑΝΙΑΔΗΣ Α. 32, ΜΑΝΟΥΣΑΚΗΣ Μ. 28(2), ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΚΗΣ Β., ΚΕΦΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ 4(1), ΜΑΝΙΑΔΗΣ Σ.1, ΜΑΝΟΥΣΑΚΗΣ Ε.

* Ιεράπετρα -Ηράκλειο 48-69

Πηγή: "Εφ.Χανιώτικα Νεα-rethimnobc"