Θετικά εκλεισε την χρονιά η Ιεράπετρα.

Την τρίτη νίκη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Ιεράπετρα, ξεπερνώντας χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες το εμπόδιο της Αναγέννησης, με τελικό σκορ 70-43, για το εξ αναβολής παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από το ξεκίνημα τις διαθέσεις τους, ξεφεύγοντας με διψήφια διαφορά από την πρώτη κιόλας περίοδο (14-03), με την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους να βρίσκει το σκορ στο 42-23.
Η Αναγέννηση αντέδρασε στην τρίτη περίοδο, εκανε την αντεπίθεση της χωρίς όμως να καταφέρει την ανατροπή.

Η Ιεράπετρα  βρήκε τον αρχικό της ρυθμό στα τελευταία δέκα λεπτά, , δίνοντας ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις στη νίκη της, η οποία ήρθε με τελικό σκορ 70-43.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ματζαράκης με 19 πόντους (2 εύστοχα τρίποντα), με τον Βλαχόπουλο να τον ακολουθεί με 11 και τους Κορνιωτάκη και Παπαδάκη να προσθέτουν από 10 πόντους αντίστοιχα.

Από πλευράς συγκροτήματος του Μ.Καλαϊτζάκη , ο Μαγκούφης πέτυχε 12 πόντους, με τον Μαυρίκο να τον ακολουθεί με 9.

*Ο Α.Ο.ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ ευχαριστεί τους εκπαιδευόμενους του Ι.Ε.Κ. Ιεράπετρας, οι οποίοι στα πλαίσια της πρακτικής τους ως "Προπονητές Αθλημάτων" βοήθησαν στην εξαγωγή των στατιστικών του σημερινού παιχνιδιού. (φώτο 2)

Α.Ο.ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ 70-43
Δεκάλεπτα: 14-03, 25-18 (ημίχ.), 44-34, 70-43.
Διαιτητές: Μαλαμάς-Πίπλιος

Στατιστικά Α.Ο.ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ: 5/8 Βολές, 19/36 τρίποντα, 9/22 τρίποντα, 42 ριμπάουντς (31-11), 16 λάθη, 6 ασίστς, 11 κλεψίματα, 12 κερδ.φάουλ, 5/8 αιφνιδιασμους.

Α.Ο.ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ (Γαϊτανάκης): Κορνιωτάκης 10 (2τριπ., 4 κλεψ.), Βλαχόπουλος 11, Σφυράκης 3(1), Παπαδάκης 10(1), Κοροβέσης 2 (12 ριμπ.-4 ασιστς), Προϊστάκης 6(2), Δημογεροντάκης 2, Ματζαράκης 19(2), Αγγελόπουλος 4, Μπαντήλας 3(1), Πετσαγγουράκης.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Καλαϊτζάκης): Μαυρίκος 9(2), Κεχαγιάς, Κανιαδάκης 5(1), Κρεμασμένος 1, Ζαμπετάκης 2, Παπαδάκης 3(1), Κουτσουράδης 4, Κυρτσώνης, Μαγκουφης 12(1).