Ανατροπή, παραταση και νίκη για το Ηράκλειο στην πρεμιέρα.

Το άγχος της πρεμιέρας και η έλλειψη ρυθμού, στοίχιζαν στο Ηράκλειο για 38΄λεπτα που έβλεπε το φάσμα της ήττας κατάφατσα στην αυλαία του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής , στο κλειστό της Νέας Αλικαρνασσού, με αντίπαλο τον Χολαργό.

Ωστόσο αν και βρέθηκαν να χάνουν με 13 πόντους, η εμπειρία των Λιανου, Καραδολάμη, Κουπίδη και του συγκινητικού Κώστα Πάλλη, μαζί με τον ενθουσιασμό των "μικρών", άλλαξαν την εις βάρος τους κατάσταση.

Στην τελευταία περίοδο, νταν οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να παίξουν άμυνα και στην περιφέρεια περιορίζοντας το μακρινό σουτ του Χολαργού,  άλλα και κατά από την ρακέτα το σκηνικό άλλαξε.

Με επιμέρους σκορ 21-7 πήρε τα ηνία με 73-72 στο 38'με τον Κουπίδη να ευστοχεί σε τρίποντο.
Το φινάλε ήταν συγκλονιστικό με τον Λιανό να ισοφαρίζει σε 76-76 και το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο το Ηράκλειο με τα τρίποντα των Λιανού, Καραδολάμη και Κουπίδη έφτασε στη νίκη.

Σύντομα πλούσιο φωτορεπορτάζ, βίντεο-στιγμιότυπα, δηλώσεις Β.Ράλλη.

Ηράκλειο-Χολαργος  87-79 παράταση (κ.α 76-76).
Δεκάλεπτα: 15-17, 35-41 (ημίχ.), 55-65, 76-76 κ.α., 87-79.
Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος, Σοφιανόπουλος.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Β. Ράλλης): Αυγενικός 11 (1), Πρωτογεράκης, Καραδολάμης 10 (2), Κουπίδης 19 (4), Φραγκιαδάκης 2, Κυρίτσης, Λιανός 22 (3), Μαραγκάκης 4, Πάλλης 20.
ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Ν. Χατζηπανήγυρης): Τσουβελεκάκης, Λάππας 25 (1), Δρόσος 2, Αγόρης 9 (1), Καρτερής, Μουμπάρακ 13 (3), Παπάς 13 (1), Γραμμάτικας 3 (1), Κιαπέκος, Μπούργανος, Γιανναλέτσος 16 (1).