Πρεμιέρα με το δεξί η Ιεράπετρα.

Πρεμιέρα με εκτός έδρας νίκη, είχε η Ιεράπετρα, η οποία επικράτησε της Αναγέννησης στο Αρκαλοχώρι με 44-52, εχοντας εξ αρχής το προβάδισμα και συγκεντρωμένα, κατάφερε να πάρει το πολύτιμο διπλό, στην 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος Ανδρων ΕΚΑΣΚ.

Oι φιλοξενούμενοι φανέρωσαν από νωρίς τις προθέσεις τους και μετά το αρχικό 13-20 της πρώτης περιόδου, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν στους -5 (20-25) στο ημίχρονο.

Ωστόσο στο δεύτερο μέρος η Ιεράπετρα ανέβασε ξανά την διαφορά και να τους βρίσκει να τους βρίσκει στο +6(32-38).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα στην επίθεση τους και την ήττα να έρχεται "μοιραία", με τελικό σκορ 44-52.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητες ο Κολοβός με 20 ενώ ο Κανιαδάκης με 13 για την ομάδα του Μ.Καλαϊτζάκη.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ-Α.Ο.ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ 44-52
Δεκάλεπτα: 13-20, 20-25 (ημίχ.), 32-38, 44-52
Διαιτητές: Χαλαμπαλάκης-Σκανδαλάκης

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Καλαϊτζάκης): Μαυρίκος 5(1), Σεμπεκόπουλος 5, Κανιαδάκης 13(1), Κρεμασμένος 3, Κατσαμπρακάκης 1, Κουτσουράδης, Χελιδώνης 7, Κυρτσώνης 2, Μαγκούφης 8(2).
Α.Ο.ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ (Γαϊτανάκης): Κορνιωτάκης 9, Βλαχόπουλος 6, Πετσαγγουράκης, Σφυράκης, Κοροβέσης, Παπαδάκης 5(1), Κολοβός 20(3), Δημογεροντάκης 2, Ματζαράκης 10(1), Μπαντήλας.