42o Πανελλήνιο Παίδων | Πρώτη νίκη, με buzzer beater ο Εργοτέλης. Φωτορεπορταζ.

Πρώτη νίκη για τον Εργοτέλη, απέναντι στον "οικοδεσπότη" Προμηθέα, με ένα απίθανο σουτ μπάζερ-μπίτερ ακριβώς στη λήξη του παιχνιδιού απο τον Μαχαιριανάκη  που φυσικά πανηγυρίστηκε αναλόγως από τον ίδιο και τους συμπαίκτες του.βαθμολογία και η τελευταία αγωνιστική. Φωτορεπορτάζ Δημήτρης Τρασάνης.
Μια προσφορά του Γυμναστηρίου :

FLEX Health&Fitness
Λ. Ιωνίας 110
Ηράκλειο Κρήτης
2810322944

Οπως αναφέρει η ιστοσελίδα "tsiotras.blogspot.gr",  ο Εργοτέλης με το μαχητικό του στιλ κατόρθωσε στην επανάληψη να γυρίσει το ματς. Στο πρώτο ημίχρονο ο Προμηθέας έδειχνε να έχει τον έλεγχο του αγώνα (28-15 στο 15’).

Όταν επέστρεψαν από την ανάπαυλα οι δυο ομάδες, οι παίκτες του Στέλιου Καρκανάκη, φάνηκαν και το απέδειξαν, αποφασισμένοι να καταθέσουν όσες ψυχικές και σωματικές αντοχές τους είχαν απομείνει μετά από τέσσερις μέρες συνεχόμενων αγώνων. Στην τελευταία περίοδο έγινε συναρπαστική μάχη. Το καλάθι του Μαχαιριαννάκη σχεδόν στην εκπνοή έγραψε το τελικό σκορ.

Προμηθέας Π. - Εργοτέλης  59-61
Δεκάλεπτα: 17-12, 34-25, 49-42, 59-61
Διαιτητές: Στρέμπας-Σκαλτσής

Προμηθέας Πατρας (Σταθάτος): Κυριλής 6, Σακκελαρόπουλος 3, Καλογιάννης, Αναστασόπουλος, Μαλτέζος 8, Πατσαντζόπουλος 10 (7ρ.), Τσερσάκ, Κουμουνδούρος 12, Σταθόπουλος 2, Βύρλας 18 (13ρ.).
Εργοτέλης (Καρκανάκης): Αθαναηλίδης 7, Μανουσάκης 5(1), Μαχαιριαννάκης 11 (1), Νησωτάκης, Κόκκας, Μάρης 2, Χασάπης 14, Βαρβεράκης, Καβαλαράκης 11 (1), Μανιάδης 2, Μαρκογιάννακης 9.

Χαρούμενος για την επιτυχία εμφανίστηκε στο τέλος του παιχνιδιού ο Στέλιος Καρκανάκης
Ο προπονητής του Εργοτέλη τόνισε:

"Κάναμε μια τεράστια προσπάθεια από την αρχή του τουρνουά, παρότι δεν είχαμε πετύχει νίκη. Τα καταφέραμε σήμερα και ευχαριστώ τον Θεό και τους παίκτες μου γι αυτό.

Ήταν ένα παιχνίδι καρδιάς και ψυχής και εμείς διαθέταμε και τα δύο στο μέγιστο βαθμό".