Δεν άντεξε ως το τέλος το Ηράκλειο.

Για περισσότερα απο 30  λεπτά το Ηράκλειο, ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό απέναντι στον 2ο της βαθμολογίας Φάρο, αλλά στη συνέχεια… κατέρρευσε δίνοντας τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να φτάσουν σε μία σχετικά άνετη νίκη με 83-74 στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του Νοτίου Ομίλου της Β΄Εθνική.

Το τελικό αποτέλεσμα σε καμία περίπτωση δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα του παιχνιδιού, το οποίο ήταν στην κόψη του ξυραφιού ως το 30' με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία και το σκορ σε εκείνο το σημείο να είναι 62-60.

Ωστόσο, στο 4ο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Ανδρέα Πολέμη, έδειξαν πως ήθελαν πιο πολύ την νίκη, ώστε να κλειδώσουν την 2η θέση που οδηγεί στα μπαράζ, και με οδηγούς τον Φίλιππο Μοσχοβίτη και τους Κατούφα, Πετροδημητρόπουλο, πήραν την νίκη.

Μπογδανος, Αρναουτάκης και Tσερκιτζόγλου, οι κορυφαίοι του Βασίλη Ράλλη.

Φάρος Κερατσινίου – Ηράκλειο 83-74
Δεκάλεπτα: 17-20, 42-45 (ημίχ), 62-60, 83-74.
Διαιτητές: Δημόπουλος – Κωνσταντινίδου.

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Πολέμης): Πετροδημόπουλος 14, Μοσχοβίτης 19 (3), Χανιάς, Καραλής 8 (2), Κουρής, Στογιάνοβιτς, Κομποδιέτας 2, Σιούτης 8 (2), Λυκογιάννης 2, Μαγκουνής 7, Κατούφας 18 (2), Παπαδόπουλος 5 (1).
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ράλλης): Πετράκης 6 (2), Παπαδάκης 7, Τσερκιτζόγλου 10 (1), Παπαδούλης, Μπόγδανος 16 (1), Αγαπιάδης 7 (1), Αρναουτάκης 10 (2), Σακελλαρίου 3 (1), Σαχπατζίδης 9, Πάλλης 6.