Πάλεψε ο ΟΦΗ στο Λαύριο.

Ο ΟΦΗ πάλεψε στο Λαύριο αλλά έχασε από την τοπική ομάδα με 73-62 για την 24η αγωνιστική της Α2 μπάσκετ.Πάντως δυο αγωνιστικές πριν το τέλος έχει μια διαφορά ασφαλείας από την  επικίνδυνη ζώνη.

Αναβλήθηκε..για μια αγωνιστική, η μαθηματική παραμονή του ΟΦΗ στην Α2, καθώς στο Λαύριο παρουσίασε δυο πρόσωπα κόντρα στην τοπική ομάδα τοπική ομάδα. Κακός στο ξεκίνημα και στο τέλος του αγώνα οι "ασπρόμαυροι", αν και πάλεψαν το παιχνίδι, γνώρισαν την ήττα 73-62.

Η ομάδα του Λαυρίου μπήκε δυνατά στο ματς παίρνοντας από την αρχή ένα μικρό προβάδισμα της τάξεως των 6 πόντων (11-5 στο 7′, 15-9 στο 8′).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε στους 11 πόντους (13′), με τους φιλοξενούμενους να οδηγούνται σε τάιμ άουτ.

Οι κρητικοί, ωστόσο, κατάφεραν να μειώσουν και να πλησιάσουν αισθητά προς την λήξη του ημιχρόνου (36-32).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΟΦΗ μείωνε το σκορ αλλά κάθε φορά που πήγαινε να μπει στη διεκδίκηση του ματς το Λαύριο κατάφερνε να ξαναπαίρνει μια διαφορά η οποία έκλεισε στο +8 (54-46) με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Λαύριο ανέβασε στροφές ο ΟΦΗ έμεινε από δυνάμεις και η διαφορά άνοιξε στο + 13 (65-52) στα πρώτα πέντε λεπτά του δεκαλέπτου, με το Λαύριο τελικά να παίρνει άνετα τη νίκη με 73-62.

Κορυφαίος από τον ΟΦΗ ήταν ο Μποχωρίδης που σημείωσε 20 πόντους με 4 τρίποντα, ενώ από το Λαύριο ξεχώρισαν ο Σακκελαρίου αλλά και ο Περράκης που σημείωσαν έκαστος από 20 πόντους.

Λαύριο - ΟΦΗ  73-62
Δεκάλεπτα:  17-13, 36-32 (ημίχ.), 54-46, 73-62

Λαύριο (Σερέλης): Μπρόζος 15, Δανάς 5 (1), Χασάπης,  Τσίρος, Σακελλαρίου 20 (1), Γιαννακόπουλος 9, Κεσκινίδης, Περράκης 20 (3), Παγώνης,  Ψωμαδέρης 2, Μπένος 2.
ΟΦΗ (Τακιανός): Μποχωρίδης 20 (4), Σταμπουλής 3, Μαυρογιάννης 5 (1), Στυλιανού 9, Λιανός 11 (1), Κιτσούλης 6, Κυρίτσης, Χάλαρης 8, Τρεπάλοβατς, Σκλήβας.