Στην παράταση λύγισε η Ακαδημία.

Η Ακαδημία Ρεθύμνου, διεκδίκησε την νίκη πέρα της κανονικής διάρκειας του αγώνα, αλλά στο σημείο εκείνο λύγισαν και γνώρισαν την ήττα στην παράταση στην Καλλιθέα απο τον Πόλις με 72-65, ενώ ο κανονικός αγώνας είχε λήξει με 62-62.

Η ομάδα του Β. Θεοδωρουλάκη, που εχει δει πλέον όλα τα παιχνίδια ως τελικούς πήρε απο την αρχή τα ηνία του αγώνα και δεν τα έχασαν για παραπάνω απο τριάντα λεπτά.

Στην τελευταία περίοδο, όμως κάποια λάθη της ομάδας, σε συνδυασμό με την αντεπίθεση των γηπεδούχων, έφεραν το παιχνίδι στα ίσα που έληξε στην κανονική διάρκεια με 62-62.

Η κόπωση και ο τρόπος που χάθηκε στην κανονική διάρκεια του αγώνα, ώστε να φύγουν μ ένα σπουδαίο διπλό, έπαιξε καταλυτικό ρόλο, στην παράταση για την ομάδα του Ρεθύμνου, που υποχρεώθηκε σε ήττα με 72-65.

Στα αξιοσημείωτα η επιστροφή του Π.Μαραγκάκη, απο ..πέρυσι (μετα τον σοβαρό τραυματισμό του) που γύρισε υγιής και διψασμένος για μπάσκετ, σημειώνοντας και 13 πόντους, ενώ ο Μπαλάφας που ήταν ο κορυφαίος είχε 18.

Πόλις Καλλιθέας – Ακαδημία Ρεθύμνου 72-65 (κ.α 62-62)
Διαιτητές: Φάκαρος – Κουτσοδήμος.
Δεκάλεπτα: 17-15, 27-31 (ημίχ.), 42-48 , 62-62, 72-65 (παρ.)

Πόλις Καλλιθέας (Κακαλιάς): Μπογδανίδης, Καβελάρης Η., Κόκκινος 21, Καρλαύτης 15 (4), Κωνσταντώνης 5 (1), Βελιζιώτης 10 (2), Κασπαριάν 18 (3), Λάβαρης 2, Λαφτσής 1, Τσατάς.
Ακαδημία Ρεθύμνου (Θεοδωρουλάκης): Καραπέτσας, Κριθανάκης 3 (1), Σκέμπης 9, Μαυραγάκης, Νυκτάρης, Μαραγκάκης 13 (3), Σταμούλης 8 (2), Νταλιάνης 12, Μπαλάφας 18 (2), Δουλγεράκης 2.