Μέγας ΟΦΗ. Λύγισε στο φινάλε απο τον Αρκαδικό.

Ακόμα  σ ένα παιχνίδι, ο ΟΦΗ κατέθεσε ψυχή κοίταξε στα μάτια έναν αντίπαλο που είναι από τα φαβορί για να καταλάβει την 2η θέση που οδηγεί στην Α1, τον Αρκαδικό, που δεινοπάθησε αλλά τελικά κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη (και με την βοήθεια των διαιτητών), απέναντι στους Κρητικούς. με 78-70 στο Κλειστό Γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης, για την 18η Αγωνιστική της Α2 Ανδρών.Ο Καρύδας με τρίποντο στο τέλος "καθάρισε" το ματς!

Το φιλμ του αγώνα:

Μέχρι τα μέσα του πρώτου μέρους, ο Αρκαδικός έδειχνε ότι ελέγχει απόλυτα τον αγώνα. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη είχε πάρει μια διαφορά 10 πόντων και κυριαρχούσε στο παρκέ.

Όμως το ημίχρονο έκλεισε με τον ΟΦΗ να προηγείται με 36-34, με τους Κρητικούς να πετυχαίνουν σερί 14-2 μέσα σε 5 λεπτά.

Από κει και πέρα το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τις 2 ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο στο σκορ.

Στην 4η περίοδο, ο Αρκαδικός προσπαθούσε να πάρει μια διαφορά, όμως ο ΟΦΗ έβρισκε πάντα τις λύσεις και έμενε στο ματς.

Τελικά στο τελευταίο λεπτό, ο Σάκης Καρύδας με ένα τρίποντο έκανε το 76-70 και ουσιαστικά έκρινε τον αγώνα υπέρ του Αρκαδικού.

Πρώτος σκόρερ του Αρκαδικού και της αναμέτρησης ήταν ο Στέφαν Τζόρτζεβιτς ο οποίος σημείωσε 27 πόντους, ενώ ο Καρύδας σημείωσε 17 πόντους, με δύο εύστοχα τρίποντα.

Σημαντική ήταν η συνεισφορά και του Γιώργου Κοψαύτη, ο οποίος με δύο τρίποντα σε καθοριστικά σημεία κράτησε "όρθιο" τον Αρκαδικό.

Για τον ΟΦΗ, ο Λιανός σημείωσε 19 πόντους, ενώ ο Στυλιανού σκόραρε 17 πόντους.

Αρκαδικός - ΟΦΗ  78-70