Διπλό στο Λίντο και 2η θέση οι έφηβοι του Ρέθυμνο BC.

Μία μεγάλη επιτυχία πραγματοποίησαν οι Έφηβοι του Ρέθυμνο BC το Σάββατο (21/03), στο κλειστό του Λίντο, καθώς επικράτησαν με 66-73 του Εργοτέλη για την τελευταία αγωνιστική της τελικής φάσης και κατέκτησαν την 2η θέση στο πρωτάθλημα Εφήβων.

Οι παίκτες του Νίκου Μακρή κατάφεραν να καλύψουν την διαφορά του πρώτου αγώνα κόντρα στον Εργοτέλη (59-62), με αποτέλεσμα να υπερτερούν στην ισοβαθμία παίρνοντας την 2η θέση στο πρωτάθλημα.

Το ματς ήταν συγκλονιστικό, με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα στο 1ο δεκάλεπτο (20-16) και να την κρατούν μέχρι και το ημίχρονο (31-30).

Όμως, κάπου εκεί οι αθλητές μας αντέδρασαν, κάνοντας την ανατροπή με επιμέρους σκορ 16-21 (47-51), ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο όχι μόνο την κράτησαν αλλά πήραν και την διαφορά που χρειαζόντουσαν για να τερματίσουν 2οι.

Εργοτέλης- Ρέθυμνο BC  66-73
Δεκάλεπτα: 20-16, 31-30 ημίχ.), 47-51, 66-73.

Εργοτέλης (Βισκαδουράκης): Ομηρόλης 5, Σαμαριτάκης 14(1), Σκανδαλάκης1, Γουμενάκης, Κριμιλής 18, Καραβιώτης, Δαπουλάκης 19(2), Μπαρκάτσας, Διαλυνάς 9(1), Βαρδαβάς, Γκέκα, Δαβάκης.

Ρέθυμνο BC(Μακρής – Πολοπετράκης): Πατάτας 17(2), Ζερβουδάκης 10(2), Λιοδάκης 5, Δασκαλάκης, Χριστουλάκης, Σαρτζετάκης, Τζαγκαράκης 8, Παναρετάκης 16, Καλαϊτζάκης Κ. 13, Κατσαούνης, Ζαμπετάκης, Καλαϊτζάκης Σ. 4.

Πηγή: "rethymnobc.gr".