Σκορπισε χαμόγελα και αισιοδοξία το Ηράκλειο.

Σημαντική νίκη με πολύ καλή εμφάνιση για το Ηράκλειο που επικράτησε του Παπάγου με 89-82, στα Δύο Αοράκια στις 17.00, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Β' Εθνικής.. Κριτική, το φύλλο αγώνα και το Live.
Το φύλλο αγώνα.

Ηράκλειο – Παπάγου 89-82
Διαιτητές: Παντελίδης – Σπυρόπουλος Αντ.
Τα δεκάλεπτα: 20-13, 43-31 (ημίχ.), 68-54, 89-82.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ράλλης): Πετράκης 7 (1), Παπαδάκης 20 (1), Τσερκιτσόγλου 10 (2), Σπυριδάκης, Μπόγδανος 15 (2), Αγαπιάδης 7, Θεοδωρίδης, Παπαδούλης 2, Αρναουτάκης 5 (1), Σαχπατζίδης 8, Πάλλης 14.
ΠΑΠΑΓΟΥ (Συμεωνίδης): Οικονομάκης 2, Τσιάκας 12 (1), Σιμόπουλος 2, Γραμματικός 10 (1), Εμμανουηλίδης 14, Θεολογίτης, Δόξας, Καραμπάς 6 (2), Χριστόδουλος 8, Κακαβάς 11 (1), Κουκουράβας 12 (1), Ακτύπης 5

Το Live- κριτική.

Το παιχνίδι ξεκίνησε

Παπαδάκης, Θεοδωρίδης, Μπογδανος, Τσερκιτζόγλου, Σαχπατζίδης για το Ηράκλειο.

2-0 με βολές του Σαχπατζίδη.

2-2 το σκορ.

4-2 με βολές του Παπαδάκη.

Καλή άμυνα και αιφνιδιασμο απο τον Παπαδάκη  6-2.

8-2 νεο κλέψιμο και ολοκλήρωση της προσπάθειας απο τον Τσερκιζτόγλου.

10-02  Αμυντικο ριμπάουντ απο το Ηράκλειο και καλάθι του Παπαδάκη.

Εσπευσμένα τάιμ αουτ απο τον Παπάγου.

Στα πρώτα εξι λεπτα του αγώνα βλέπουμε το Ηράκλειο να βγάζει καλές άμυνες και να τρέξει στην επίθεση  (επιτυχημένα), μέχρι στιγμής.

13-02 εκπληκτικο ξεκίνημα του Ηράκλειο με τρίποντο του Παπαδάκη.

Ο Παπάγος στηρίζει το παιχνίδι στον Εμμανουηλίδη και το Ηρακλειο παίζει επιθετική άμυνα πάνω του, πολυ επιτυχημένα.

Το καλύτερο ξεκίνημα του Ηράκλειο εδω και καιρο.

Με τρίποντη βόμβα του Πετράκη 16-6.

Ο Χριστόδουλος μειώνει με καλάθι φαουλ  16-09

Το Ηράκλειο εχει χρησιμοποιήσει εννέα παίκτες στα πρώτα  οκτώ λεπτά.

Τέλος δεκαλέπτου και το σκορ είναι: 20-13.

Ξεκίνησε η 2η περίοδος

Ο Παπάγος έβγαλε τον Χριστόδουλο και παίζει με δυο 4αρια, κι έγινε πιο ευκίνητος

Το Ηράκλειο παίζει με  τριάρι .τον Μπόγδανο.

Στο 12"  24-17.

Ο νεαρός Σπυριδάκης μέσα στην θέση του Μπόγδανου και επανήλθε με δυο ψηλούς το Ηράκλειο.

Τάιμ άουτ. Γίνεται ένα πολυ ανταγωνιστικό παιχνίδι, σε υψηλό ρυθμό.

Σε καλή κατάσταση ο Παπαδάκης, δίνει ρυθμό στο Παιχνίδι.

28-23, με καλάθι του Πάλλη.

Γύρισε σε ζώνη το Ηράκλειο.

Το Ηράκλειο προσπαθεί ν ανεβάσει το ρυθμό σε σχέση μ άλλα παιχνίδια, κανοντας μεγαλύτερο ροτέισον, εχοντας ήδη χρησιμοποιήσει δέκα παίκτες

Στο 15 με τρίποντο του Τσερκιρτζόγλου 32-23.

Στο 16¨ο νέο εισελθών  Χριστόδουλος  32-25.

Στο 17΄30" με δυο τρίποντα των Τσερκιτζόγλου, Μπόγδανου , ανέβασε την διαφορά στους 13. 38-25.

Ζώνη ο Παπάγος μπαίνει μέσα ο Παπαδούλης..

41-30  με τρίποντο του Παπαδούλη ενάμιση λεπτό πριν το ημίχρονο.

Τέλος ημιχρόνου με σκορ  43-31.

Το καλύτερο φετινό πρώτο ημίχρονο του Ηράκλειο

Αρκετός κόσμος στα "Δυο Αοράκια".

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

45-33, με καλάθι του Τσιάκα.

45-37 αιφνιδιασμός και καλάθι του Εμμανουηλίδη.

47-37 Ωραία ασίστ του Παπαδάκη στον Σαχπατζίδη και κάρφωμα.

49-37 με ωραία ατομική προσπάθεια του Αγαπιάδη.

51-39  Αλλη μια καλή άμυνα του Ηράκλειο και αιφνιδιασμός απο τον Αγαπιάδη.

24΄30" Ανανεώνει την ενέργεια της ομάδας ο Ράλλης, κάνοντας τρεις αλλαγές.

54-39 Ωραία ασίστ του Μπόγδανου και τρίποντο του Αρναουτάκη.

54-43 με συνεχόμενα καλάθια Εμμανουηλίδη και Κακαβά.

26΄30"΄ 56-45 με καλάθι του Κακαβά.

58-48  Ζώνη για το Ηράκλειο τρίποντο ο Γραμματικός.

60-48 στο 27 με δυο βολές του Πετράκη

Ο Παπαγός εκτός την δεδομένη απειλή του Εμμανουηλίδη, βρίσκει σκορ απο τους Γραμματικό και Κακαβά.

Ανέβηκε η αμυντική πίεση του Παπάγου.

60-52 στο 28΄με καλάθι του Γραμματικού.

Καθοριστικό καλάθι και φάουλ του Κ.Πάλλη.

64-52 με Πάλλη

Γύρισε σε μαν του μαν ξανά, γιατί η ζώνη δεν του βγήκε και αμέσως έβγαλε άμυνα και καλάθι στον αιφνιδιασμό.

68-52  μισό λεπτό πριν το τέλος με καλάθι του Παπαδάκη.

Τραυματισμός για τον Χριστόδουλο, γιατι του γύρισε το πόδι. Βγαίνει χειροκροτούμενος απ ολους.

Τέλος τρίτης περιόδου με σκορ :  68-54

Ξεκινά η τελευταία περίοδος.  .Υψηλό σκορ.

Η ακτινογραφία του Ηράκλειο μέχρι στιγμής.

Έχει φτάσει σε υψηλό σκορ γιατί βγάζει άμυνα, τρέχει και σε σετ επίθεση , σκέφτεται και εκτελεί γρήγορα.

68-56 με τον Κουκουράβα.

68-59 με τον Καραμπά.

68-59 στο 32΄

Συνεχόμενες χαμένες βολές απο τον Πάλλη και τάιμ άουτ του Ηράκλειο.

Στο 32'  μια στις δυο βολές  απο τον Ακτύπη 68-60.

Με τρία γκαρντ το Ηράκλειο για καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, καθώς ο Β.Ράλλης, διαπίστωσε πρόβλημα σ αυτό.

Ωραίες συνεργασίες απο τον Παπάγο, ο Τσιάκας  και 68-62.

71-62 Ωραία ασίστ του Τσερκιτζόγλου και τρίποντο του Μπόγδανου, που κρατά το Ηράκλειο σε διαφορά ασφαλείας.

Στο 33΄45 καλάθι του Παπαδάκη73-62.

Αμέσως μετά κλέψιμο του Αγαπιάδη και βολές.

74-62 Συνεχόμενα επιθετικά ριμπαουντ απο το Ηράκλειο.

Στο 36 τάιμ άουτ απο το Ηράκλειο, που δείχνει να διαχειρίζεται άψογα την υπερ του διαφορά.

76-64 με καλάθι του Γραμματικού.

76-66 με τον Τσιάκα στο 35΄.

78-66 με καλάθι του Αγαπιάδη.

80-67 καταπληκτική προσπάθεια του Αγαπιάδη, πασα στον Σαχπατζίδη και καλάθι.

82-69 στο 37΄με ευστοχες βολές του Τσερκιτζόγλου.

Πρωταγωνιστης ο Τσιάκας απο τον Παπάγο.

Από το Ηράκλειο ο Β.Ράλλης πήρε τον καλύτερο εαυτό απ ολους τους παίκτες του.

Προεξέχοντες όμως είναι οι Μπόγδανος, Παπαδάκης και Τσερκιτζόγλου, στο πρώτο μέρος.

Στο 38΄ο Πάλλης το 84-74.

Το Ηράκλειο με τρία γκαρντ .

Άντεξε στην πίεση του Παπάγου το Ηράκλειο και βρίσκεται ένα λεπτό πριν το τέλος, πολύ κοντά στην νίκη.

Στο 39΄λάθος στην επίθεση απο το Ηράκλειο και τρίποντο του Κουκουράβα.

Στο 39΄15" 85-79.

Στο 39΄20" μια βολή ο Μπόγδανος και 86-79.

Στο 39΄30" δυο βολές ο Παπαδάκης   88-79

Αν εξαιρέσει κανείς τα τελευταία λεπτά , το Ηράκλειο έδειξε πολύ καλή εικόνα, ανανεωμένη , απέναντι σ ένα πολύ ανταγωνιστικό αντίπαλο.

Χρειαζόταν την νίκη γιατί προερχόταν απο συνεχόμενες ήττες και κακές εμφανίσεις.

Το Ηράκλειο ανέβασε ψηλά το σκορ, όπως θα έπρεπε να παίζει στην έδρα του.

Τελικό σκορ  89-82