Νίκησε Χάνδακα και κλείδωσε την 3η θέση η Μεσαρά.

Σημαντική νίκη πέτυχε η ομάδα της Μεσσαράς στο τελευταίο παιχνίδι της στην κανονική φάση των Ανδρών ΕΚΑΣΚ, καθώς επιβλήθηκε στο Λίντο του Χάνδακα με 47-60, κλειδώνοντας ουσιαστικά την τρίτη θέση για τα πλέι οφ, ενώ ο αντίπαλός της θα πάρει οριστικά την 4η θέση.

Το ματς ήταν εξ αρχής αμφίρροπο καθώς στο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 13-09.

Ωστόσο, στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Δ. Νασόυφη, επέβαλαν πλήρως το ρυθμό της και με επι μέρους σκορ,  11-26, εκλεισε το ημίχρονο στο 24-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι, διατήρησαν με σχετική άνεση τα κεκτημένα, παίρνοντας την νίκη, που τους δίνει την 3η θέση και θα αντιμετωπίσει στα πλέι οφ τον 2ο της κατάταξης.

Οι Κατσαμπρακάκης Γιώργος, Δαγαλάκης και Κολουτζάκης οι κορυφαίοι των νικητών.

Από την ομάδα του Γ. Κόκκινου (που θ αντιμετωπίσουν τον πρωτο της κατάταξης στα πλέι οφ), οι Βισκαδουράκης και και Βαλαμούστουνος κορυφαίοι σκορερ.

Χάνδακας - Μεσαρά  47-60.
Δεκάλεπτα: 13-09, 24-35 (ημίχ.), 34-48, 47-60.

Χάνδακας (Γ. Κόκκινος): Μυλωνάς,Παπαδάκης 2, Βαλαμούτσουνος 10, Μεταξωτός 2, Παντερής 4, Αλετράς 2, Σηφάκης 8 (2), Βισκαδουράκης 16, Νίκας 3 (1).
Μεσαρά (Δ. Νασούφης): Κατσαπρακάκης Γιώργος 15 (2), Κατσαπρακάκης Γρηγόρης 5(1), Χαλκιαδάκης, Στεφανουδάκης 8, Διαριβιανάκης Διογ., Δαριβιανάκης Μ., Κολουτζάκης 13(1), Δαγαλάκης 14 (2).