"Σύριζα" την νίκη και βήμα παραμονής για τον ΟΦΗ.

Σπουδαία αλλά και αγχωτική νίκη του ΟΦΗ, που σ ένα παιχνίδι θρίλερ, όσον αφορά την "αυτοδυναμία" (λέγε με νίκη), του ματς, επικρατώντας με  70-69 την Δευτέρα (26/1) το απόγευμα στο Κλειστό του ΒΑΚ τον Ερμή Λαγκαδά στο ματς που ολοκλήρωσε την 13η αγωνιστική στην Α2.

Με εαυτήν την (αγχωτική) νίκη, παρουσία λίγου κόσμου ο ΟΦΗ κατάφερε να σημειώσει την τρίτη σερί νίκη του στο πρωτάθλημα, παραμένει αήττητος το 2015 κι έφτασε στην 7η θέση μαζί με την Δόξα Λευκάδας και τον Αετό που επίσης έχουν από 19 βαθμούς με την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου στην Α2.

Δυνατά στο ματς μπήκαν οι φιλοξενούμενοι, καθώς προηγήθηκαν με 2-8 στα πρώτα τρία λεπτά του παιχνιδιού, με την απάντηση από την ομάδα του Φ.Τακιανού, να έρχεται άμεσα καθώς στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς (10-10).

Το παιχνίδι από εκείνο το σημείο ήταν "θρίλερ".

Οι "ασπρόμαυροι", προσπέρασαν στο ημίχρονο (33-32), χάρη σε καλάθι σε "νεκρό χρόνο" του Τρεπάλοβατς, όμως ο Ερμής ανέκτησε τα... κεκτημένα όταν ξέφυγε με 37-42 στο 23.30''.

Οι εναλλαγές στη πρωτοπορία στο σκορ συνεχίστηκαν και στη τέταρτη περίοδο. Με τρίποντο του Παρίτση ο Ερμής προηγήθηκε 56-58 για να απαντήσει άμεσα ο Σταμπουλής ισοφαρίζοντας 58-58, 5' πριν το τέλος.

Δύο λεπτά πριν τη λήξη οι παίκτες του ΟΦΗ πήραν σημαντική διαφορά 7 πόντων (67-60), που στο τέλος αποδείχτηκε πολύτιμη,  αλλά ένα ξέσπασμα των φιλοξενούμενων, τους έφερε σε απόσταση αναπνοής.

Οι γηπεδούχοι όμως στην τελευταία επίθεση φάνηκαν ψύχραιμοι και κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα επικρατώντας με  70-69.

Τέσσερις παίκτες του Φ. Τακιανού, είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Λιανό με 16 να είναι ο κορυφαίος, εν για την ομάδα του Ερμή, (που έχει πολύ δύσκολο έργο, όσον αφορά την παραμονή), ο Παρίτσης αναδείχθηκε κορυφαίος σκορερ του ματς με 21 πόντους.

ΟΦΗ-ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ 70-69
Διαιτητές: Καλδίρης-Θεονάς-Ζακεστίδης.
Δεκάλεπτα: 18-20, 33-32, 53-51, 70-69.

ΟΦΗ (Τακιανός): Μποχωρίδης 13, Σταμπουλής 9 (1), Μαυρογιάννης 14 (1), Στυλιάνου, Λιανός 16 (1), Κυρίτσης, Χάλαρης 12 (1), Τρεπάλοβατς 4, Σκλήβας 2.
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Μύθου): Καϊκλής 3 (1), Ελευθεριάδης, Θεοδωράκος 7 (1), Ακεψιμαΐδης , Βουτσίτσεβιτς, Παρίτσης 21 (2), Μπένας 8 (2), Σαμαράς, Καλογιαννίδης 9, Μανούσος 14.