Νίκη στην παράταση για τον Πλατανια στο τοπικό ντέρμπι των κορασίδων.

Ντέρμπι ήταν η αναμέτρηση των δυο χανιώτικων ομάδων και στον Ταυρωνίτη, με την Αθλητική Ένωση Πλατανιά να είναι αυτή τη φορά η νικήτρια, αφού επικράτησε του ΟΑΧ (από τον οποίο είχε ηττηθεί 30-36 στον Κλαδισό) στην παράταση με 39-37.

Οι γηπεδούχες πήραν διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο, η οποία καλύφθηκε στη συνέχεια, ο ΟΑΧ διατηρούσε μικρό προβάδισμα στο 3ο δεκάλεπτο και ήταν αυτός που ισοφαρίστηκε λίγο πριν τελειώσει η κανονική διάρκεια.

Στην πεντάλεπτη παράταση και οι δυο ομάδες έδειξαν μεγάλη νευρικότητα, με την τοπική να σημειώνει δυο παραπάνω πόντους και να παίρνει τη νίκη.

Αθλητική Ένωση Πλατανιά-OAX 39-37 στην παράταση (κ.α. 35-35)
Διαιτητές: Καμπίτσης, Μακρογιάννης
Δεκάλεπτα: 12-6, 21-20 (ημιχρ.) 27-28, 35-35 (κ.α.), 39-37 (παρ.)

Α. Ε. Πλατανιά (Εμμ. Σταματάκης): Σταματάκη, Αν. Γουμενάκη 11 (1), Κένγκα, Μακριδάκη 5 (1), Ζ. Καρδαμάκη 10, Μ. Γουμενάκη 7, Δρακακάκη, Ι. Καρδαμάκη 6, Περογιάννη.
OAX (Φρ. Δημητρουλάκη): Πρασιανάκη 13, Τσώνη, Σκορδυλάκη 1, Μαθιουδάκη, Φραγκιουδάκη 7, Μ. Ζέρβα 2, Αρβελάκη, Ζουμαδάκη 10, Παπαδοκοκολάκη 4, Α. Ζέρβα, Ρουμελιώτη, Κίτσο.

Πηγή:"haniotika-nea.gr".