Απέδρασε στην παράταση απο το Καμπάνι, το Εφηβικό του Ηράκλειο.

“Φάτσα” με την πρώτη του ήττα βρέθηκε το Ηράκλειο, που χρειάστηκε την πεντάλεπτη παράταση για να κερδίσει -στο Καμπάνι- τον Α.Ο. Ακρωτηρίου στην 11η στροφή του πρώτου ομίλου των Εφήβων ΕΚΑΣΚ.

Οπως όπως αναφέρουν τα haniotika.nea οι υπεύθυνοι Ακρωτηρίου εξέφρασαν πολλά παράπονα για τις διαιτητικές αποφάσεις σε κρίσιμα σημεία) με 72-66, αφού στην κανονική διάρκεια ο αγώνας τελείωσε 63-63, ενώ το δικό μας ρεπορτάζ αναφέρει οτι έγιναν λάθη εκατέρωθεν και προς τις δυο πλευρές.

Ντέρμπι ήταν το 1ο δεκάλεπτο, στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν διψήφια διαφορά, αλλά αρχίζοντας η επανάληψη ο Α.Ο. Ακρωτηρίου  μείωσε στο καλάθι και στην τελευταία περίοδο έγινε μεγάλη “μάχη”.

Οι γηπεδούχοι (που είχαν ιδιαίτερα νεανική σύνθεση, αφού σε αυτήν περιλαμβάνονταν δυο παιδιά  γεννηθέντα το 2000 και ένα το 2001) βρέθηκαν να προηγούνται 63-61, τελικά ισοφαρίστηκαν και στην παράταση, έχοντας ήδη χάσει με 5ο φάουλ δυο βασικούς παίκτες, δεν μπόρεσαν να είναι το ίδιο ανταγωνιστικοί.

AKΡΩΤΗΡΙ -ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΑΑ - 66-72 παράταση 63-63 κ.α.
Διαιτητές: Σταυρουλάκης, Ξυλάς.
Δεκάλεπτα: 18-21, 31-41 (ημιχρ.) 48-50, 63-63 (κ.α.), 66-72 (παρ.)

Α.Ο. Ακρωτηρίου (Αθ. Αζάς): Κάμπουτζ, Νικολιουδάκης, Μαρινάκης 26, Καλούμενος 2, Τζανάκης 6 (1), Μπαρμπουνάκης, Φυντριλάκης, Ανέστης 21 (1), Παπουτσάκης, Κωσταριδάκης  11 (1).
Ηράκλειο ΟΑΑ (Μ.Σηφομιχελάκης):Κάβάσαλης, Λυρώνης 6, Σπυριδάκης 26 (1), Πρωτογεράκης 16, Στρατάκης, Γεωργόπουλος Β. 7 (1), Ρεθεμνιωτάκης 4, Πεδιαδιτάκης 7, Στιβακτάκης, Μαρνελάκης 6, Γιακουμάκης, Γεωργόπουλος Μ.