Παίδων | Τι έκαναν οι Χανιώτικες ομάδες.

Με απολογισμό τρεις νίκες και μια ήττα ολοκλήρωσαν την αγωνιστική που μας πέρασε, οι Χανιώτικες ομάδες στα πρωταθλήματα παίδων (Α΄και Β΄κατηγορία) της ΕΚΑΣΚ.Το ρεπορταζ του Γ.Σταυριανουδάκη, στην εφημερίδα "Χανιώτικα Νεα", αναφέρει.

ΠΑΙΔΕΣ Α’-12η αγωνιστική

Ρεθυμνο BC-Κύδων 75-71 στη β” παράταση (κ.α. 53-53, α” παρ. 63-63)
Μεγάλο ντέρμπι έγινε στο Ρέθυμνο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη στη δεύτερη παράταση.
Ο Κύδωνας είχε διψήφια διαφορά στο ημίχρονο, όμως του στοίχισε η μετριότατη παρουσία στο 3ο δεκάλεπτο και ισοφάρισε με βολές 2 δευτερόλεπτα πριν λήξη η κανονική διάρκεια.
Στην α” παράταση και οι δυο ομάδες έχασαν ευκαιρίες στο τελευταίο λεπτό να “καθαρίσουν” τη νίκη, την οποία τελικά πήρε το Ρεθυμνο BC στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο.

Ρεθυμνο BC-Κύδων 75-71
Δεκάλεπτα: 12-15, 23-33 (ημιχρ.) 44-40, 53-53 (κ.α.), 63-63 (α” παρ.), 75-71 (β” παρ.).

ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Γκιουλέας – Μακρής): Τζουτζούλης 4, Καλαϊτζάκης 17, Τζαγκαράκης 16, Λαγουδάκης 3(1), Παττακός, Ακουμιανάκης, Μακρυδάκης 16, Ασπραδάκης, Μλαντένοβιτς, Βουρβαχάκης 8, Καζηνέρης 12(1).
Κύδων (Θ. Λεκάκος): Κόβατς, Βλαχάκης 19 (1), Χριστοφορίδης 4, Σκορδυλάκης 5, Δρουβαλάκης 14, Μετζιδάκης,  Κουτσαντωνάκης 2, Κατσούλης 13, Σταθόπουλος, Κόρδας 6, Αζαριάδης, Χατζάκης 8.

ΠΑΙΔΕΣ Β” (Α” όμιλος)-10η αγωνιστική

Κύδων2-Ακαδημία Ρεθύμνου 73-55
Οι φιλοξενούμενοι αντιστάθηκαν για περίπου τριάντα λεπτά (μάλιστα στο 17′ 30» βρέθηκαν μπροστά 24-30), όμως στην 4η περίοδο ο Κύδωνας έπαιξε πολύ καλύτερα και τελικά πήρε εύκολα τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 17-14, 28-30 (ημιχρ.) 53-47, 73-55
Διαιτητές: Ξυλάς, Βιττωράκης

Κύδων (Ι. Ηλιάκης): Λυμπινάκης 3 (1), Καπετανάκης 15 (3), Στυλιανάκης 2, Δαρατσιανός 12 (2), Κιλιτζιράκης, Ασσί 8, Κουτζόγλου 11, Καφτάνης, Λιόντος 3 (1), Κτιστάκης, Μπομπολάκης 19 (1), Λιόδης.
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Χρυσουλάκης-Μιχαλάκης): Μπουλής 2, Βασιλάκης 6, Κατικάς 13, Ασουμανάκης 11, Φιλιπόπουλος 2, Παπιομίτογλου 14, Λυρώνης 2, Παπαδάκης 5, Μαρκαντώνης, Μανουσάκης, Σφακιανάκης.

Αθλητική Ένωση Πλατανιά-ΟΦΗ2 58-42

Ότι δεν κατάφερε τον α” γύρο στο ΒΑΚ, η Αθλητική Ένωση Πλατανιά το πέτυχε προχθές στο κλ. Ταυρωνίτη, αφού ήταν καλύτερη και αρχίζοντας εντυπωσιακά το παιχνίδι, σημείωσε την πρώτη εντός αγωνιστικού χώρου νίκη της.

Διαιτητές: Σταυρουλάκης, Φλουρής
Δεκάλεπτα: 17-0, 27-15 (ημιχρ.) 40-33, 58-42

Α. Ε. Πλατανιά (Εμμ. Σταματάκης): Καμπουράκης 6 (2), Στυλιανουδάκης, Σαρρής 8, Αλ. Χατζηδάκης, Μαναρώλης, Διον. Χατζηδάκης 2, Μερμίγκης, Λούντμπεργκ,   Παπαδοκωνσταντάκης 11, Φιωτοδημητράκης 19 (1), Κουτρούλης 12.

A.O. Ακρωτηρίου-Εργοτέλης2 52-24.

Πηγή: "haniotika-nea.gr"