"Ξαστεριά" στον ΟΦΗ και επιστροφή στις νίκες.

Ξαναπήρε "ροζ" φύλλο μετά από πέντε συνεχόμενες αποτυχίες, το σύνολο του Φ.Τακιανού, παίρνοντας ταυτόχρονα σπουδαία βαθμολογική ανάσα, επικρατώντας με 79-70 το Σάββατο (6/12) το απόγευμα στο Κλειστό του ΒΑΚ κόντρα στην Λιβαδειά, για την 9η στροφή της Α2.

Η νίκη ήρθε σχετικά εύκολα, αφού ο ΟΦΗ, (αν και στα μεσαία δεκάλεπτα έδειξε πάλι τα γνωστά συμπτώματα αυτοκτονίας) δεν έδωσε το δικαίωμα, στον αντίπαλο να ελπίζει σε κάτι καλύτερο, ενώ μάλιστα στα τελευταία λεπτά, εδειξαν σπουδαία προσήλωση και ψυχραιμία να διατηρήσουν το προβάδισμα που τους έδωσε την σπουδαία νίκη.

Από το 1ο δεκάλεπτο φάνηκε ποιος θα είναι το "αφεντικό" στο παιχνίδι, καθώς στο 10’ ο πίνακας του σκορ έγραφε 25-19 για τη Ηρακλειώτικη ομάδα, έχοντας καλή αμυντική συμπεριφορά και σωστές επιθετικές επιλογές.

Στην δεύτερη περίοδο, παίζοντας καλή άμυνα η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό και στο τέλος του ημιχρόνου ήταν μπροστά με 41-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Λιβαδειά με ένα σερί 2-13 προηγήθηκε με 43-44 στο 25΄με τον ΟΦΗ να εμφανίζει σ εκείνο το σημείο τις...παιδικές του αρρώστιες.

Κατάφερε όμως να αντιδράσει στην συνέχεια και με πρωταγωνιστή τον Κιτσούλη και ένα σερί 10-3, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +8 (58-50) αλλά η Λιβαδειά μείωσε εκ νέου σε 60-57.

Ο ΟΦΗ με καλάθι του Σταμπουλή έφτασε στο σκορ με 69-63, δύο λεπτά πριν το φινάλε όμως το αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε ο Βουκαντίνοφ έβαλε ξανά την Λιβαδειά  στο παιχνίδι που μείωσε  σε 69-66, 85 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, με 2/2 βολές από τον Κιτσούλη.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού η Λιβαδειά μείωσε ξανά σε 72-68 και ο Ραζής με 2/2 βολές έκανε το 74-68, όμως ο Γκαγκαλούδης αστόχησε σε τρίποντα και έτσι ο ΟΦΗ πήρε τη νίκη με 79-70.

O Κιτσούλης ήταν ο κορυφαίος παίκτης του ΟΦΗ με 21 πόντους, αλλά  αποκάλυψη ήταν ο Χάλαρης που κάλυψε επάξια το κενό του Τρεπάλοβατς σημειώνοντας 19 πόντους με 9/10 δίποντα.Σπουδαίοι οι Στυλιανου, Σταμπουλής, χωρίς να υστερήσει κανείς.

Οι Γκαγκαλούδης, Δημητριάδης και ο...πρώην Κρητικός Βουκαντίνοφ (Ρέθυμνο-ΟΦΗ), ξεχώρισαν απο την ομάδα του Οικονόμου.

ΟΦΗ- Λιβαδειά  79-70
Δεκάλεπτα: 25-19, 41-31, 58-50, 79-70
Διαιτητές: Ανδρικόπουλος - Τσαρουχά - Καραβίτης

ΟΦΗ (Τακιανός): Μποχωρίδης 3 (1), Σταμπουλής 10, Ραζής 9 (2), Μαυρογιάννης, Στυλιανού 13 (3/4 τριπ.), Λιανός 4 (0/5 τριπ.), Κιτσούλης 21 (3/3 τριπ., 8 ριμπ.), Χάλαρης 19 (9/10 διπ.), Σκλήβας
ΛΙΒΑΔΕΙΑ (Οικονόμου): Γκαγκαλούδης 14 (0/9 τριπ.), Βουκαντίνοβ 13 (2/9 τριπ.), Ιωακειμίδης, Τερματζίδης, Χοτζολάρι, Ράλλης, Μαράντος 7, Σάκοτα 6, Σταύρου 4, Γιανναλέτσος 12, Δημητριάδης 14 (4/9 τριπ.)