Άλμα σωτηρίας, για τον Ηρόδοτο.

Την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Γ΄Εθνικής και δεύτερη συνεχόμενη επιτυχία για τον Ηρόδοτο, σημείωσε το Σάββατο (22/11) το βράδυ στο Κλειστό της Αλικαρνασσού, που κέρδισε με 77-66 τον Αρχάγγελο στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο του Νότου.

Ο Ηρόδοτος με καλή ψυχολογία και φόρα από την εκτός έδρας νίκη επί του Διαγόρα ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι και προηγήθηκε με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου με 25-20, για να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος με 39-35.

Ανάλογο ήταν το σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα με την ομάδα της Αλικαρνασσού να έχει ένα μικρό προβάδισμα και τον Αρχάγγελο να κυνηγάει στο σκορ με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με 55-50.

Στο ξεκίνημα όμως του τέταρτου δεκαλέπτου ο Ηρόδοτος έπαιξε πολύ καλή άμυνα κρατώντας για αρκετά λεπτά μακριά από το καλάθι την ομάδα από την Ρόδο , και έτσι έφτασε στο τέλος σε μια άνετη και δίκαιη νίκη με 77-66.

Πρώτος σκόρερ για το συγκρότημα του Μ. Δημητριάδη ήταν ο Μαϊστρέλλης που έκανε εξαιρετικό ματς με 22 πόντους και 7 εύστοχα τρίποντα, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Βογιατζής με 16 πόντους.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ – ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ 77-66
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-20, 39-35, 55-51, 77-66
Διαιτητές: Σιώκας, Φασόλης.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Δημητριάδης): Τσαμπής 7(1), Μαϊστρέλης 22(7), Χρύσης 10, Καρλάφτης, Γρύλλης 7(2), Παρδακάς 12, Μητρόπαπας, Βαρνάβας 10, Χωματάς, Μαυρόπουλος 9, Χαρατσής.
ΑΓΙΟΙ ΘΕΟΔΩΡΟΙ (Θωμίδης): Βογιατζής 16, Μήτσου, Παπανικολάου 6(2), Ξυπολιτάς, Βλαχοδήμος, Ματσαμάς 2, Ντεντά 14, Αγγελόπουλος 12(1), Σκορδάλης 9(1), Κούρος 2, Εκινέ 5(1).