Α2 | "Τρίτωσε" το κακό για τον ΟΦΗ.

Τη  τρίτη συνεχόμενη ήττα, με 88-90, από τον Ηρακλή, στο άδειο λόγω τιμωρίας Ιβανώφειο, γνώρισε ο ΟΦΗ, στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής της Α2, που κατάφερε να φτάσει το παιχνίδι στο σουτ, αν βρέθηκε να χάνει και με δώδεκα πόντους, αλλά ο Σταμπουλής αστόχησε στο τέλος.

Οι "κυανόλευκοι" προηγήθηκαν ακόμα και με 12 πόντους δυο λεπτά πριν το τέλος και οι Κρητικοί κόντεψαν να «κλέψουν» το διπλό. Τελικά το ρόζ φύλλο πήγε στον Ηρακλή που είχε υπηρεσιακό προπονητή τον Γιάννη Δάμαλη.

Στην ομάδα του Φώτη Τακιανου, έλειψε η καλή άμυνα, αλλά  και η σωστή διαχείριση του παιχνιδιού, σε ένα ακόμα παιχνίδι στο τέλος, καθώς αν και βρέθηκε να ανατρέψει τα δεδομένα στο τέλος και να διεκδικήσει τη νίκη στο φινάλε δεν τα κατάφερε, αφού στη τελευταία επίθεση, που ήταν δική του, δεν κατάφερε να σκοράρει και να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Το ρεπορτάζ του iraklis1908.gr, αναφέρει για τον αγώνα.

ΠΡΩΤΟ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

Μετά το νευρικό ξεκινημα στο πρωτο δεκάλεπτο οι «κυανόλευκοι» κατάφεραν να προηγηθούν με 8-7 στο 4′  της αναμέτρησης. Οι «κυανόλευκοι» με ένα σερί 8-0 προηγήθηκαν με 10-7. Με τρίποντο του Αποστολίδη ο Ηρακλής προηγήθηκε με 13-9. Ο Ηρακλής αρχίζει απο νωρίς να εκμεταλευεται το μπόνους των ελευθέρων βολών , καθως οι Κρητικοι μόλις στο 5′ έχουν πέντε φάουλ. Με τρίποντό του Λιανού οι φιλοξενούμενοι μειωνουν σε 16-14 και στην συνέχεια ισοφαρίζουν σε 16-16. Ο Λιανός και πάλι ε καλάθι και ΄φαουλ δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του με 18-19. Άμυνα ζώνης επέλεξε στα τελευταια λεπτά η ομάδα του ΟΦΗ. Ο Χρυσόπουλος έδωσε την λύση ισοφαρίζοντας σε 20-20 στο 8′  της αναμέτρησης.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

Οι κρητικοι προσπάθησαν να μπουν δυνατα στο δευτερο δεκάλεπτο, αλλά ο Ηρακλής πετυχε ένα καλό σερί και προηγήθηκε με 31-29. Με νέο τρίποντο του Χρυσόπουλου ο Ηρακλής άυξησε την διαφορά  37-32  και λίγο αργότερα σε 39-32. O ΟΦΗ προσπάθησε με άμυνα ζώνης να εξουδετερωσει τον Δέσπο , όμως οι «κυανόλευκοι» ήταν ευστοχοι στα τρίποντα και προηγήθηκαν με 31-35 και τελικά το ημίχρονο έληξε με 48-44.

ΤΡΙΤΟ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

Ο Δημήτρης Δέσπος ανέλαβε να τραβήξει τον Ηρακλή στο σκόρ. Ο Κοθράς και αυτός έδειξε να είναι σε καλή μέρα και με 5 πόντους έδωσε το προβάδισμα για τους «κυανόλευκους» με 56-51. Στο 27′  ο Ηρακλής απέκτησε την μεγαλύτερη διαφορά του στον αγώνα( μέχρι αυτό το σημείο) και προηγήθηκε με 59-51. Με τρίποντο του Στυλιανού μείωσε σε 61-56, αλλά ο Αποστολίδης  απάντησε με τριποντο για τον Ηρακλή και έκανε το 64-56 κα επικράτησε στο τρίτο δεκάλεπτο με 69-62.

ΤΕΤΑΡΤΟ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

Στο 33′  ο Δαμαλής απέσυρε τον Δέσπο στον πάγκο για να πάρει ανάσες και ο ΟΦΗ μείωσε σε 71-67. Η συνέχεια όμως άνηκε στο Ηρακλή που ξαναπάτησε γκάζι και προηγήθηκε με 75-67. Ο Δέσπος επέστρεψε στην πεντάδα και με δυο βολές πέτυχε το 78-70. Με τρίποντο του Στυλιανού οι Κρητικοί μείωσαν στο 35′ σε 78-73. Ο Ημίθεος όμως δεν έχασε το προβάδισμα και στην συνέχεια αφού το σκορ έγινε 86-74 μεγαλώνοντας την διαφορά.Οι φιλοξενούμενοι δεν παράτησαν τον αγωνα και μείωσαν 88-81 μόλις 1′.26 πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο Σταμπουλής μείωσε σε 89-88 13 δευτερόλεπτα πριν να τελειωσει ο αγώνας, με τρίποντο και ελεύθερη βολή. Ο Κωθράς κέρδισε δυο ελεύθερες βολές και ευστόχησε στην μια κάνοντας το 90-88 και ο Σταμπουλής έκανε άστοχο σουτ με την λήξη του αγώνα.

Ηρακλής-ΟΦΗ 90-88
Διαιτητές: Ξενικάκης, Παγώνης, Ταρενίδης
Δεκάλεπτα: 22-26, 48-44, 69-62, 90-88

Ηρακλής (Δαμαλής): Μιχάλογλου 3 (1), Ονάσογλου 5 (1), Γαρέζος, Χρυσόπουλος 14 (1), Αράπης 6 (1), Καραγκιολίδης 15 (2), Κοθράς 26, Μήτσιαλος 2, Αποστολίδης 6 (2), Δέσπος 13
ΟΦΗ (Τακιανός): Μποχωρίδης 3 (1), Σταμπουλής 16 (3), Ραζής 6, Μαυρογιάννης 1, Στυλιανού 14 (3), Λιανός 12 (1), Κιτσούλης 28 (3), Χάλαρης 3, Τρεπάλοβατς 5.