Ανδρών ΕΚΑΣΚ | Πήρε το ντέρμπι η Μεσαρά.

Σε ένα αγχωτικό παιχνίδι η Μεσαρά με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο δεκάλεπτο και με ...έκτο παίκτη τον κόσμο της, κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση για περισσότερο απο τριάντα λεπτά, πανηγυρίζοντας την πρώτη νίκη της, με 55-52.

Στις Μοίρες έγινε ένα αγχωτικό ματς με τους Γεραπετρίτες, να αναλαμβάνουν αρχικά τα ηνία του αγώνα, καθώς προηγήθηκαν με 17-08, στο δεκάλεπτο και 26-18 στο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο ημίχρονο και ήδη από το τρίτο δεκάλεπτο ροκάνισαν την διαφορά στους 4 πόντους, (34-38), ενώ στην τελευταία περίοδο με την βοήθεια του κόσμου, που κατέκλυσε το κλειστό, με επι μέρους σκορ 21-14. πήραν την σπουδαία νίκη με 55-52, κάνοντας και το καλύτερο δώρο στον προπονητή τους Δημήτρη Νασούφη, που είχε την ονομαστική του εορτή.

Μεσαρά-Ιεράπετρα 55-52.
Δεκάλεπτα: 08-17, 18-26 (ημίχ.), 34-38, 55-52

Μεσσαρα (Δ.Νασούφης): Παπαγρηγορίου 3(1), Χαλκιαδάκης 3, Δαριβιανάκης Διογ., Καμπιτάκης 3(1), Κολουτζάκης 5, Κατσαμπρακάκης 16(1), Δαγαλάκης 14(2), Δαριβιανάκης Μαν. 3, Κτιστάκης 2, Στεφανουδάκης 6.
Ιεράπετρα(Κορνιωτάκης): Γιαννακουδάκης, Πλακογιαννάκης 9(1), Κοροβέσης 6, Καναβάκης 4(1), Κολοβός 9, Παπδάκης 2, Ματζαράκης 19 (2), Αγγελόπουλος 3.