Μίλησε ο Κράβιτς στο τέλος και διπλό του Ρεθύμνου στην Αμαλιάδα (75-72, τον Κόροιβο,- photos).

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη στην έδρα του Κόροιβου Αμαλιάδας πέτυχε το Ρέθυμνο με 75-72, με πρωταγωνιστή στην τελευταία περίοδο τον Κράβιτς, σημειώνοντας την πρώτη εκτός έδρας νίκη μετά 11 συνεχόμενες ήττες από την προηγούμενη σεζόν, διπλασιάζοντας τα θετικά αποτελέσματα και αναρριχήθηκε στην βαθμολογία.

Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα κι ενώ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Η τρίποντη βροχή των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο δεν την αρκετή, καθώς ο Κράβιτς έκανε τη διαφορά σκοράροντας 7 συνεχόμενους πόντους στα τελευταία λεπτά.

Ο Σάσα Βασίλιεβιτς αστόχησε στις δύο κρίσιμες προσπάθειες στα τελευταία δευτερόλεπτα κι έτσι οι νεοφώτιστοι έχασαν και δεύτερο σερί ματς στο ένα σουτ.

Για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου είναι χαρακτηριστικό χρησιμοποιήθηκε για μικρό διάστημα ο Λάουρι, που ήταν εκτός κλίματος.

Πρώτοι σκόρερ οι Σάφτενααρ και Φαγιέ με 15 πόντους για τους Κρητικούς, που πήρε και 2ο ροζ φύλλο αγώνα.

Ρεθυμνο-Κοροιβος  72-75
Δεκάλεπτα: 19-20, 38-34 (ημίχ.), 61-58, 72-75

Κόροιβος Αμαλιάδας (Μαρκόπουλος): Ματζέτ 16 (4), Λάουρι 8, Γιαννακίδης 13 (3), Αγγελόπουλος 9 (1), Παπαπέτρου 2, Ντέιβις 3, Βασίλιεβιτς 8 (2), Κανονίδης 2, Φιλιππάκος, Γκάρετ 9, Ντιμιτρίεφ, Γαλιώτος 2.

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος Θανάσης): Σίμσον 14 (3), Σχίζας 4, Κουμπούρας 6, Σάφτενααρ 15(1), Κάνσιλ 4, Άλεν, Καλαμπόκης 6, Φαγιέ 15 (1), Σίνης, Κράβιτς 13.

Πηγή εικόνων : Facebook" Α.Σ. Κόροιβος Αμαλιάδας- Τμήμα Καλαθοσφαίρισης"