EOK U18 | Επιβλητική νίκη επι της Ιταλίας (με σπουδαίο Κόνιαρη)- Με Σερβία στα ημιτελικά (photo).

Η Εθνική Εφήβων επικράτησε της Ιταλίας 85-68 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του Ικονίου, όπου το Σάββατο θα αντιμετωπίσει τη Σερβία, που νίκησε με 83-67 τη Λιθουανία (18:30).Σπουδαία εμφάνιση του Χανιώτη Κόνιαρη.
Η ελληνική ομάδα άρχισε δυναμικά τον αγώνα και με εξαίρεση ένα σύντομο προσπέρασμα της Ιταλίας (5-3) είχε σταθερά τον έλεγχο. Με πρωταγωνιστές τους Παπαγιάννη και Μήτογλου, μάλιστα, «έχτισε» και μια διαφορά που έφτασε και τους έντεκα πόντους (9-20).

Αυτή ψαλιδίστηκε στο καλάθι (26-28) στα μέσα της δεύτερης περιόδου, αλλά με διαδοχικούς πόντους του Χαραλαμπόπουλου η Εθνική κρατήθηκε μπροστά κι έκλεισε το ημίχρονο στο +6 (33-39).

Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 16 (41-57) δυόμισι λεπτά πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος, αλλά εξανεμίστηκε μέσα σε τεσσεράμισι λεπτά (59-59). Με βελτιωμένη άμυνα και διαδοχικά καρφώματα του Παπαγιάννη η Ελλάδα έφτασε ξανά στο +9 (61-70) και εξασφάλισε τη νίκη ανεβάζοντας τη διαφορά ακόμη και στους 19 (66-85).

Δεκάλεπτα: 11-20, 33-39, 53-58, 68-85.

Ιταλία (Καπομπιάνκο): Μουσίνι 24 (2), Ναβαρίνι 2, Σεβερίνι 10 (2), Ροσάτο 8, Σπέρα 2, Πικαρέλι 6 (1), Τότε, Φλακαντόρι 11, Μασκόλο, Ενβοχουότσα 3, Κακάτσε 2.

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Κόνιαρης 10 (2), Κώττας 2, Οικονομόπουλος, Μήτογλου 8 +8 ριμπ., Μουράτος 12 (1), Τσαλμπούρης 3 (1), Μπιλλής, Σταμάτης 16 (2), Παπαγιάννης 14 +8 ριμπ., Χαραλαμπόπουλος 20 (3) +13 ριμπ.