Β΄Εθνική | Πρώτη εκτός έδρας νίκη για το Ηράκλειο.

Έσπασε το ρόδι στην Καισαριανή το Ηράκλειο, που πανηγύρισε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη φέτος, καθώς κέρδισε την Νηαρ Ηστ με 64-59 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής και πλησίασε την προνομιούχο δυάδα της Β΄Εθνικής.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ενδιαφέρον όσον άφορα την εξέλιξη του σκορ, αφού το Ηράκλειο ξεκίνησε δυναμικά και κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο με 38-27.

Στην επανάληψη όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με ένα επί μέρους σκορ 11-7 μείωσαν στο μείωσαν στο 24' σε 38-45 αρχικά, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στους -4 (48-52).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο και στο 34', έφτασε στην κόψη του ξυραφιού (54-52 το Ηράκλειο).

Κάπου εκεί οι παίκτες του Βασίλη Ράλλη, θυμήθηκαν σε ποια ομάδα παίζουν, "έσφιξαν" στην άμυνα και είχαν σωστές επιθετικές επιλογές παίρνοντας τελικά την νίκη με 64-59, την πρώτη φετινή εκτός έδρας.

Νήαρ Ηστ - Ηράκλειο 59-64
Δεκάλεπτα: 14-14, 27-38, 48-52, 59-64
Διαιτητές: Κοντίλης-Μαντήλας
ΝΗΑΡ ΗΣΤ (Καρνέσης): Τζιβελέκας, Χατζηκωστής 12 (4), Αττίκος, Λιτόπουλος 4, Καπετζόγλου 1, Τσολάκης 14 (1), Καραμπάς 8 (2), Ταζιάνης, Χαμαϊδής, Γκαβανόπουλος 14 (1), Παπαγεωργίου, Μούγιος 6.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ράλλης): Χαρωνίτης, Πετράκης 2, Παπαδάκης 9, Σακελλαράκης, Μπαλάφας 17, Αρναουτάκης 8, Αγαπιάδης 9 (2), Φραγκιαδάκης, Στρατάκης, Πάλλης, Γκιζόγιαννης 19 (1).