Ανδρών ΕΚΑΣΚ | Άλωσε και την Ακαδημία ο Εργοτέλης Κ22.

Νέα  σπουδαία νίκη με 61-56, για την ομάδα του Γ.Βισκανδουράκη, στο κλ.Αλικαρνασσού κόντρα στην (τυπικά γηπεδούχο) πρωτοπόρο Ακαδημία, για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος Ανδρών της ΕΚΑΣΚ,  που εξελίσσεται σε "κακό δαίμονα" για τις ομάδες του πρωταθλήματος.
Φώτο : Γ.Σκάνδαλος

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν δυνατά και να επιβάλλουν το ρυθμό τους στο πρώτο δεκάλεπτο 10-16.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο δεύτερο δεκάλεπτο που με επί μέρους σκορ 16-11, μείωσαν στο ημίχρονο στον πόντο (26-27).

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στην Ακαδημία που έκανε την ανατροπή και μπήκε μπροστά στο σκορ με 42-40.

Όμως τα "πιτσιρίκια" του Εργοτέλη, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, με πολυφωνία στην επίθεση και με αντεπίθεση διαρκείας, πήραν την μεγάλη νίκη.

Για τους νικητές κορυφαίοι σκόρερ για 2ο συνεχόμενο παιχνίδι οι Γ.Σκάνδαλος με 14 και Χριστοδούλου, Ομηρόλης με 8.

Κορυφαίοι σκόρερ για την ομάδα του Β.Θεοδωρουλάκη οι Μαραυγάκης, (14) και Σταμούλης (13).

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ-ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ(Κ22) 56-61