Α2 | "Καβάλα" στον δρόμο της σωτηρίας ο ΟΦΗ, σημειώνοντας την 2η νίκη του.

Νίκη ψυχής και καρδιάς πήρε η ομάδα μπάσκετ του ΟΦΗ,  μέσα στο ΒΑΚ επί της Καβάλας, με 74-60 που αποτελεί ένα από τα φαβορί για την άνοδο, σημειώνοντας την 2η νίκη του (και πρώτη εντός), στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Α2 Ανδρών.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον ΟΦΗ με την ομάδα του Φώτη Τακιανού να προηγείται με 11-4 αλλά κάποια λάθη στη συνέχεια έδωσαν την ευκαιρία στην Καβάλα να ροκανίσει την διαφορά και να προηγηθεί στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 20-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο με τον ΟΦΗ και την Καβάλα να αποδίδονται σε ένα ρεσιτάλ τριπόντων και τους φιλοξενούμενους με την λήξη του ημιχρόνου να διατηρούν μια μικρή διαφορά τριών πόντων (35-38). Ένα καλάθι του Καραποστούλου με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου έφερε την διαφορά στο +5 για τους φιλοξενούμενους, και κάπου εκεί άρχισε το «πάρτι» για τον ΟΦΗ που με ένα εκπληκτικό σερί 15-0 πήρε προβάδισμα 10 πόντων (50-40) το οποίο διεύρυνε και άλλο με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου όπου προηγήθηκε με 59-46.

Κάπου εκεί τελείωσε και το παιχνίδι για την Καβάλα αφού ο ΟΦΗ έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης και στο τέταρτο δεκάλεπτο με την διαφορά να φτάνει ακόμη και στους 18 πόντους (68-50) , με την ομάδα του Φώτη Τακιανού να σημειώνει στο τέλος μια δίκαιη και συνάμα πολύ σημαντική νίκη με 74-60 κόντρα σε μια από τις καλύτερες ομάδες της Α2.

Πλιούκας και Τζόρτζεβιτς ήταν οι κορυφαίοι παίκτες του ΟΦΗ στο ματς με 16 πόντους έκαστος , ενώ από την Καβάλα ξεχώρισε ο Τότσιος με 15.

Tα δεκάλεπτα:20-21,35-38,59-46,74-60

ΟΦΗ (Φ.Τακιανός): Βαγενάς 7(1), Μάρτζος 11(2), Ραζής 8(2), Τραϊανός 8(1), Δεληγιώργης 8(2), Τζόρτζεβιτς 16, Πλιούκας 16(3), Καραγκιολίδης,

Καβάλα (Θ.Νίκου): Κρσέτσκι 5(1), Καραποστόλου 2, Τότσιος 15(1), Καλαμπάκας 13(2), Κατσαρες 13(3), Αράπης, Αγγελακόπουλος 5, Παπαρέγκας, Γκέλιος, Καραθανάσης 5(1), Βελλησαρίου, Καλαϊτζίδης 2