"Π. Οικονομάκης" |Πρεμιέρα με ήττα για το Ρέθυμνο Aegean.

Την ήττα με 63-68 από τον Πανιώνιο γνώρισε το Ρέθυμνο  Aegean την Παρασκευή (4/10) στο Κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» στα πλαίσια της πρώτης ημέρας του τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης».

Η ομάδα του Θανάση Γιαπλέ κατάφερε να πιάσει πολύ καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο και μάλιστα έφτασε την διαφορά και στο +12 (32-20) στο 18΄ με τον Πανιώνιο όμως να κάνει ένα σερί 8-0 στα τελευταία δύο λεπτά και η λήξη του ημιχρόνου να βρίσκει το Ρέθυμνο να προηγείται με 32-28.

Στην τρίτη περίοδο ο Πανιώνιος ισορρόπησε για τα καλά το ματς και μάλιστα στη λήξη του βρέθηκε να προηγείται με τρεις πόντους (44-47). Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου όμως το Ρέθυμνο ξαναβρήκε τον ρυθμό του και έφτασε να προηγείται στο σκορ στο 37΄ με 58-53, όμως στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Θανάση Γιαπλέ επιδόθηκε σε μια σωρεία λαθών που έφεραν και την ήττα με 63-68 από τον Πανιώνιο.

Από το Ρέθυμνο κορυφαίος παίκτης ήταν ο Αγγελόπουλος που πέτυχε 16 πόντους με 2 τρίποντα, ενώ από τον Πανιώνιο ξεχώρισε ο ΜακΚόλουμ με 15 πόντους και 2 τρίποντα, ενώ ο Ηρακλειώτης Χ.Σαλουστρος είχε 11 με δυο τρίποντα.

Οι άνθρωποι του Πανιωνίου προβληματίζονται για τον τραυματισμό του Έρικ ΜακΚόλουμ, ο οποίος γύρισε το πόδι του στα τελευταία δευτερόλεπτα και αποχώρησε… σφαδάζοντας στα αποδυτήρια!
Πηγή:creteplus.gr

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 32-28 (ημιχρ.), 44-47, 63-68 (τελικό).

Ρέθυμνο Aegean (Θανάσης Γιαπλές): Χαρτ 8, Καλλινικίδης, Κουμπούρας 6, Αγγελόπουλος 16 (2), Προύιτ 4, Καλαμπόκης 9, Κανονίδης 1, Λάτοβιτς 2, Αλεξάντερ 7, Άρμπετ 2, Γκάμπριελ 8.

Πανιώνιος (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μακκόλουμ 15 (2), Σταμάτης, Μοτσενίγος 2, Ντούβνιακ 7 (1), Μίσελ 1, Μίλμπουρν 11 (1), Αθανασούλας, Μπατής 8 (1), Καββαδάς 3, Λάνγκφορντ 3, Σίμτσακ 7, Σαλούστρος 11 (2).