Α2 | Σίφουνας από το Μετς ο ΟΦΗ.

Σεφτέ στις νίκες και μάλιστα εκτός  έδρας για το σύνολο του Φ.Τακιανού, που πέρασε από το Μετς, επικρατώντας του Παγκρατίου 66-78, στην 3η στροφή του πρωταθλήματος της Α2.

Παρά το άσχημο ξεκίνημα, που οι γηπεδούχοι πέρασαν με 8-4 μπροστά, ο ΟΦΗ με ένα σερί 4-0 ισοφάρισε αρχικά για να πάρει τελικά το προβάδισμα με 19-21 στην πρώτη περίοδο.

Το 2ο δεκάλεπτο που έκρινε σε μεγάλο βαθμό τον αγώνα οι "ασπρόμαυροι" ήταν εξαιρετικοί και με οδηγούς τους Δεληγιώργη και Τζόρτζεβιτς, σερί 18-4,που του έδωσε αέρα με 16 πόντους (27-43) και τελικά να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 13 πόντους (32-45).

Δείχνοντας ψυχραιμία και υπομονή στην επίθεση οι Κρητικοί,  στην 3η περίοδο και παρα την αντίδραση των γηπεδούχων, έκλεισε  το δεκάλεπτο προηγούμενος με 44-60.

Στην τελευταία περίοδο, παρά την  απώλεια του  Τζόρτζεβιτς, που έμεινε καθηλωμένος στον πάγκο με 4 φάουλ, οι παίκτες του ΟΦΗ ήταν εύστοχοι στις βολές και οι Δεληγιώργης, Μάρτζος "τελείωσαν" το Παγκράτι στο τελευταίο λεπτό με τον ΟΦΗ να παίρνει μια εξαιρετικής σημασίας νίκη με 66-78.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΟΦΗ   66-78
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  19-21, 32-45, 48-60, 66-78
Διαιτητές: Κοτσιμπός-Σαλαβός-Κωνσταντινόπουλος
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Νικολακόπουλος, Κακαργιάς, Δέδες 5 (1), Βασιλόπουλος 15 (3 τρ., 4 ασ.), Ψαρόπουλος 10, Δερμιτζάκης 6, Ράπτης 1, Κουτρούλιας 10 (11 ρ.), Αγγελόπουλος, Μιχάλογλου 8, Πετρόπουλος 11 (1), Μπουραζάνης
ΟΦΗ (Τακιανός): Βαγενάς 8 (2), Μάρτζος 18 (1), Ραζής 1, Τραϊανός 8, Δεληγεώργης 13 (1τρ, 3 κλ.), Τζόρτζεβιτς 20 (11 ρ.), Πλιούκας 7 (1/7 τρ., 5 ασ.), Καραγκιολίδης 3 (1), Κυρίτσης.