Ευρωμπάσκετ2013| Ελλάδα-Φινλανδία 77-86.

Η δεύτερη συνεχόμενη ήττα απ’ τη Φινλανδία αυτήν την φορά, (86-77), βάζει σε περιπέτεια το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, που πάει στη δεύτερη φάση «κουβαλώντας» μηδέν νίκες και πλέον θα πρέπει να κυνηγήσει δύο θετικά αποτελέσματα (κόντρα σε Ισπανία, Σλοβενία και Κροατία) για να μπορέσει να μπει στην τετράδα. Φωτορεπορταζ

Η άμυνα ήταν αυτή που προβλημάτισε από τα πρώτα λεπτά την Εθνική Ελλάδας. Σχεδόν από το τζάμπολ η Φινλανδία έβρισκε τον τρόπο να φτάσει στο καλάθι σχετικά εύκολα, έχοντας ως σύμμαχό της και την ευστοχία στα σουτ τριών πόντων.

Προηγήθηκε 0-4 (1) και 2-6 (145). Πρίντεζης, Ζήσης και Σπανούλης οδήγησαν την αντεπίθεση, διαμορφώνοντας το 12-8 (415). Η Ελλάδα έδειξε να διατηρεί τον έλεγχο, έμεινε στο +6 (16-10, 626), κράτησε το προβάδισμα (23-22, 10), αλλά δεν μπόρεσε να συνεχίσει στο ίδιο μονοπάτι και στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Μετά το 28-22 (1246) στο οποίο οδήγησαν Μπράμος και Περπέρογλου και το 30-23 που σφράγισε ο Ζήσης, η ελληνική ομάδα έδειξε να έχει και πάλι προβλήματα στην άμυνα, την ώρα η Φινλανδία βελτίωνε τη δική της.

Το αποτέλεσμα ήταν να μειώσει στον έναν πόντο (30-29, 1640) και στη συνέχει να προηγηθεί (33-35, 19), κλείνοντας μάλιστα το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη (35-36).

Η εικόνα δεν άλλαξε προς το καλύτερο για την ελληνική ομάδα . Έγινε ακριβώς το αντίθετο. Η Φινλανδία πήρε τα ηνία της αναμέτρησης, η Ελλάδα βρέθηκε να κυνηγά, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά.

Οι αντίπαλοί μας βρήκαν ρυθμό, έπαιξαν άμυνα στα όρια του φάουλ, προηγήθηκαν με οχτώ πόντους (37-45, 25), ανέβασαν τη διαφορά στους εννέα (39-48, 26) και στο +10 με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου (47-57).

Οι Έλληνες παίκτες προσπάθησαν, μείωσαν στους έξι (53-59, 3250), χρησιμοποίησαν τα φάουλ και κάποιες ατομικές ενέργειες, αλλά η πλάστιγγα είχε γείρει οριστικά προς το μέρος της Φινλανδίας που έφτασε στο +12 (62-74, 3736) και τελικά πήρε και τη νίκη με το τελικό 77-86.

Διαιτητές: Ρόμπερτ Λοτερμόζερ (Γερμανία), Άντεμιρ Ζουράποβιτς (Βοσνία Ερζεγοβίνη), Σέφι Σέμες (Ισραήλ)

Δεκάλεπτα: 23-22, 35-36, 47-57, 77-86

Ελλάδα (Τρινκιέρι): Σλούκας 4 (3ρ), Μπουρούσης 6 (4ρ), Ζήσης 19 (3 α), Σπανούλης 17 (3 α), Περπέρογλου 4 (3 α), Φώτσης, Παπανικολάου 2, Μαυροκεφαλίδης 10 (7ρ), Καϊμακόγλου 6 (5ρ), Μπράμος 4, Πρίντεζης 5 (4ρ)

Φινλανδία (Ντέτμαν): Κοϊβίστο 7, Νίκιλα, Μουουρίνεν 15, Χαφ 13, Λι 4, Σαλίν 1, Κότι 14, Κόπονεν 29, Χαανπα 1, Μότολα, Αχόνεν 2, Ράνικο