Πανελλήνιο Παίδων | Ήττα του Κύδωνα στην παράταση.

Στο μεγάλο παιχνίδι της 3ης μέρας του γ’ ομίλου της προκριματικής φάσης του πανελληνίου πρωταθλήματος παίδων που διεξάγεται στο Μετς Α΄ η ομάδα του Κύδωνα Χανίων, γνώρισε την ήττα στην παράταση από τον Διαγόρα Ρόδου με 58-61 και ενώ ο κανονικός αγώνας έληξε ισόπαλος 52-52.

Διαβάστε παρακάτω αν ο Κύδων  προκρίνεται η αποκλείεται οριστικά από την τελική φάση, τα σενάρια πρόκρισης και τα αποτελέσματα και η βαθμολογία.

Αποκλείστηκε ο Κύδων από την τελική φάση.

Οι παίδες του κόουτς Ελ.Θεοδωράκη σ στον κρίσιμο αγώνα με τον Διαγόρα δεν κατάφεραν να πάρουν την νίκη,  από τον τον οποίο ηττήθηκαν στην παράταση με σκορ 61-58 (κ.α. 52-52).

Η ομάδα του Βασίλη Καλαποδάκη   πήραν από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ (12-18 στο 10’), ξέφυγαν με +8 (14-22 στο 15’), με τους Κρητικούς να μειώνουν με 21-24 στο ημίχρονο.
Στην «επανάληψη» το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τους Ροδίτες  να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ (29-34 στο 26’ και 37-43 στο 30’)

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κύδωνας αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 52-47 στο 38’.
Οι Ροδίτες όμως κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 52-52 και να οδηγήσουν το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί πήραν τη  νίκη με +3  αποκλείοντας  τον Κύδωνα Χανίων από την τελική φάση.
Το μοναδικό σενάριο πρόκρισης για τον Κύδων, είναι να κερδίσει η Χαλκίδα τον Διαγόρα αύριο και να χάσει μεθαύριο από τον (αδύναμο), Πολυκράτη Σάμου με την προϋπόθεση βέβαια να κερδίσουν οι Χανιώτες τα υπόλοιπα παιχνίδια.

Αν είχε ηττηθεί με δύο και πολύ περισσότερο με ένα πόντο θα μπορούσε να ελπίζει σε οριακή νίκη σήμερα της Χαλκίδας ώστε να έχουμε τριπλή ισοβαθμία και ίσως αυτό να έδινε την πρωτιά στους Χανιώτες. Διότι θυμίζουμε είχε επικρατήσει στην πρεμιέρα του με 64-62 της ομάδας από την Εύβοια.
Τώρα με αρνητικό συντελεστή (-1) δεν έχει πλέον ελπίδες ακόμα και αν νικήσει όπως αναμένεται στα δύο τελευταία παιχνίδια τους εκπροσώπους Σάμου και Κυκλάδων.

Η πρόκριση θα κριθεί στο αυριανό παιχνίδι (19:00) με την Α.Γ.Ε. Χαλκίδας… Ο Γ.Σ. Διαγόρας θέλει νίκη ή ήττα μέχρι και δύο πόντους θα τερματίσει στην πρώτη θέση και θα πάρει το εισιτήριο για την τελική φάση.

Θεοδωράκης : Χάσαμε στις λεπτομέρειες, κερδίσαμε εμπειρίες".

Ο Λ.Θεοδωράκης σε δηλώσεις του στο .kritikobasket.gr τόνισε ότι  "το παιχνίδι χάθηκε στις λεπτομέρειες. Πιθανότατα δεν θα περάσουμε στην επόμενη φάση, όμως κερδίσαμε εμπειρίες.Άλλωστε ποιος περίμενε τον Σεπτέμβριο όταν ξεκινήσαμε ότι θα φτάναμε τόσο μακριά".

ΚΥΔΩΝ ΧΑΝΙΩΝ-Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ    58-61
Δεκάλεπτα: 12-18, 21-24(ημιχ.), 37-43, 52-52(κ.α.), 58-61
Διαιτητές: Αργυρούδης- Αντωνιάδης

ΚΥΔΩΝ ΧΑΝΙΩΝ (Θεοδοδωράκης Ελ.): Πετράκης, Βλαχάκης 6(2), Σκανδάλης 16, Περάκης 2, Βροντάκης, Φιωτοδημητράκης 6, Πρωτοπαπαδάκης, Μυλωνάκης, Αλεξίου 5, Ξυλάκης 19(1), Χαραλαμπάκης 4, Χριστοφορίδης.
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Καλαποδάκης): Καράβας 4, Βασιλειάδης, Ηλιόπουλος, Δασκαλάκης 7, Πετράντης 5(1), Καταβαίνης 5(1), Καλλιγάς 29(4), Κώστας, Ηρακλείδης, Καλιβούρης 3, Μπιπέρογλου, Μαντζάνος 8.