Γ' Εθνική | "Ξεμπούκωσε" με νίκη ο Εργοτέλης.(Φωτορεπορταζ).

Επιστροφή στην δράση με νίκη ο Εργοτέλης, επικρατώντας του Μίλωνα με 78-72 στο Λίντο στην 18η στροφή του πρωταθλήματος της Γ΄Εθνικής, σε ένα παιχνίδι που (λόγω της αγωνιστικής απραξίας) , οι "κιτρινόμαυροι" είχαν έλλειψη ρυθμού, αλλά ιδιαίτερο ενδιαφέρον όσον αφορά το σκορ.Με την νίκη αυτή ο Εργοτέλης βάζει στόχο την υψηλότερη δυνατή κατάταξη στην βαθμολογία.
Μπορεί ο Εργοτέλης να είχε έλλειψη ρυθμού, αλλά  κατάφερε να βρει απαντήσεις από τους περισσότερους παίκτες που αγωνίστηκαν, απέναντι στην αξιόμαχη ομάδα του Μίλωνα, που δεν παράτησε ούτε λεπτό το παιχνίδι.(Φωτορεπορταζ).
Το ματς μεταξύ των δυο ομάδων κρίθηκε κυριολεκτικά στο τελευταίο λεπτό, διάστημα στο οποία οι γηπεδούχοι οι οποίοι μετέτρεψαν το 69-67 στο τελικό 78-72, έχοντας στην θέση του οδηγού τους Καραλή, Ξενάκη και Τσαμπά ενώ καθοριστικό για το ματς κρίνεται το τρίποντο του Χαλκιαδάκη.

Παράλληλα σε κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού, ανασήκωσε την ομάδα...ο Γρύλλος, αφού με τα σουτ έξω από τα 6,75, δεν επέτρεψε στην Αθηναϊκή ομάδα να πάρει τα ηνία του αγώνα.

Οι παίκτες του Γιώργου Μακράκη είχαν ιδανικό ξεκίνημά και από νωρίς πήραν προβάδισμα 8 πόντων 19-11, για να αντιδράσει ο Μίλωνας ο οποίος μείωσε τη διαφορά και έκλεισε την πρώτη περίοδο 22-18.
Η ομάδα της Νέας Σμύρνης, εκμεταλλευόμενη την απουσία ρυθμού των γηπεδούχων, κατάφεραν να πάρουν (για μοναδική φορά) το  προβάδισμα στο σκορ 33-34, όμως οι "κιτρινόμαυρου" αντέδρασαν και με ένα δικό τους σερί 8-0, πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ και έκλεισαν το ημίχρονο 41-34.

Οι νεαροί αθλητές του Μίλωνα, συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό στο 2ο ημίχρονο και ισοφάρισαν  σε 45-45 στο 24':30''.Με οδηγό τον Γρύλλο ο Εργοτέλης πήρε τα ηνία στο σκορ.Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Εργοτέλη να προηγείται με 57-50.

Στην τελευταία περίοδο με κορυφαίο τον Π.Τσαμπά και ένα τρίποντο του Χαλκιαδάκη στο ξεκίνημα της 4ης  περιόδου ο Εργοτέλης βρέθηκε στο +10 (60-50), ενώ η υπέρ του διαφορά έφτασε και τους 11 πόντους (65-54 και 67-56).

Ο Μίλωνας όμως δεν τα παράτησε και ύστατη προσπάθεια του Μίλωνα, τον έφερε και πάλι σε απόσταση αναπνοής (69-67), 1':32'' πριν τη λήξη του αγώνα.
Τελικά ο Εργοτέλης, πιο ψύχραιμος, βελτιώνοντας την άμυνά του, πήρε την πολύτιμη  νίκη με 78-72.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 41-34 ημίχρονο, 57-50, 78-72.

Εργοτέλης (Γ. Μακράκης): Μπουντούρογλου, Χαλκιαδάκης 4 (1), Ξενάκης 15 (1), Γρύλλος 11 (3), Σκάνδαλος 5, Καραλής 18 (1), Φλιάτης 2, Βαρνάβας 8, Σταθάκης 4, Κομψέλης, Τσαμπάς 11.

Μίλωνας (Τ. Πανούλιας): Αντωνόπουλος 17 (1), Παπανικολόπουλος 4, Μπίκας 8, Οικονομόπουλος 18 (4), Βουρλίτης 23 (2), Κακλαμανάκης 1, Μούστα, Κρασόπουλος 1.