Γ΄Εθνική | Ήττες για Εργοτέλη Ηρόδοτο.

Δεν τα κατάφεραν και οι δυο εκπρόσωποί μας, στην Γ΄Εθνική κατηγορία (2ος όμιλος Νότου-17η αγωνιστική) , αφού και οι δυο ομάδες μας γνώρισαν την ήττα.Ο Εργοτέλης στο Λίντο από την δυνατή Ένωση Ιλίου με 62-72 και ο Ηρόδοτος στην Λαμία από τον τοπικό Έσπερο με 55-65....

Την ήττα με 62-72 από την Ένωση Ιλίου γνώρισε ο Εργοτέλης την Κυριακή το απόγευμα στο Κλειστό του Λίντο για τον 2ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας του μπάσκετ.
Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τους «κιτρινόμαυρους» που βρέθηκαν να χάνουν με δέκα πόντους (16-26) με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου , αλλά ισορρόπησαν το παιχνίδι στο δεύτερο και το τρίτο δεκάλεπτο και το ματς έγινε ένα πραγματικό ντέρμπι
Όλα αυτά τρία λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα όπου κάπου εκεί επήλθε το μπλάκ άουτ για την ομάδα του Γ. Μακράκη με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να εκμεταλλευτούν αυτό το γεγονός και να πάρουν τη νίκη με 62-72.
Τα δεκάλεπτα: 16-26, 30-31, 49-50, 62-72.
Εργοτέλης (Μακράκης): Σκάνδαλος 8, Χαριτάκης, Χαλκιαδάκης 3 (1), Γρύλλης Αντ. 4, Γρύλλος 7 (1), Γρύλλης Σπ., Παναγιωτάκης 2, Φλιάτης, Πάντσιος 18 (2), Γεωργοπαπαδάκος 8, Κομψέλης 2, Τσαμπάς 10.
Ένωση Ιλίου (Καρακώνστας): Αβραμίδης 17, Μπέλλας Ι. 3 (1), Σκαλωμένος 6, Παπαδημητρίου 14 (1), Μπέλλας Ο. 3 (1), Λυκογιάννης 10, Καλαμαράς 9 (3), Λοΐζος 6, Γιαναλέτσος 2.

ΕΣΠΕΡΟΣ Λ.-ΗΡΟΔΟΤΟΣ 65-55

-Ακόμη μια ήττα στο πρωτάθλημα του 2ου ομίλου του Νότου στη Γ΄ Εθνική κατηγορία μπάσκετ των ανδρών γνώρισε την Κυριακή το απόγευμα στη Λαμία ο Ηρόδοτος χάνοντας από τον τοπικό Έσπερο με 65-55.
Οι παίκτες του Γ. Κόκκινου για ένα ημίχρονο ήταν μέσα στο παιχνίδι όμως στο τρίτο δεκάλεπτο είχαν πολλά προβλήματα στην άμυνα τους με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγηθούν με 11 πόντους (50-39) με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου και κάπου εκεί τελείωσε και το ματς για την ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού που ηττήθηκε με 65-55.
Τα δεκάλεπτα: 13-10, 22-22, 50-39, 65-55.
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης Γ.): Γιώτας , Σπυρόπουλος, Φούντας 4, Γκρινιάρης 11 (2), Καργιώτης, Σοφογιάννης Μ. 22 (4), Μπέλλης 4, Γιαννουζάκος 14 (2), Καζάκος 10 (1), Κόρπος.
Ηρόδοτος (Κόκκινος): Παπαδογιαννάκης 2, Οικονόμου 4, Κολοβός 5, Μαϊστρέλης Β. 5, Αρβανίτης 7, Σταθάκης 13 (1), Μαυρόπουλος 8 (1), Αποστολίδης 11, Βαγκιντής.