Ηράκλειο | Του γύρισε ο κόσμος ανάποδα !!!( 88-97 έχασε απο την Ν.Βόλου).

Ολική ανατροπή για το Ηράκλειο, που ενώ είχε τον έλεγχο στο α΄μέρος, στο τρίτo δεκάλεπτο...κατέρρευσε αφού οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους σκορ 21-2 !!!, επέστρεψαν στο παιχνίδι, παίρνοντας τελικά το ροζ φύλλο και μάλιστα με διαφορά, εννέα πόντων, που ίσως αποδειχθούν καθοριστικοί....

Φάση από το παιχνίδι του Βόλου
Τελικά, οι ανατροπές της… πάνε! Η Νίκη Βόλου ανέτρεψε διαφορά 15 πόντων και με ένα σχεδόν τέλειο τρίτο δεκάλεπτο νίκησε το Ηράκλειο με 97-88 στο συναρπαστικό ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής.

Οι Κρητικοί ήταν σαφώς καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, όπου έλεγχαν το ματς, είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας και ήταν εύστοχοι από την περιφέρεια, ξεφεύγοντας ακόμη και με 15 πόντους διαφορά στο 17’ (29-44). Όταν όμως οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, επέστρεψαν στο παρκέ… λες και ήταν μεταμορφωμένες.

Οι Βολιώτες δεν έχαναν σουτ από την περιφέρεια και παράλληλα έμπλεξαν το Ηράκλειο με τις… γνωστές ζώνες του Γιώργου Ζαφειρούδη, με αποτέλεσμα να κάνουν ένα εντυπωσιακό επιμέρους 21-2 μέσα στα πρώτα 6 λεπτά (το 39-51 έγινε 60-53 στο 26’). Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί πάντως. Μετά το γρήγορο 6-0 του Ηρακλείου, ο Μυστιλιάδης έβαλε τρία διαδοχικά τρίποντα και η Νίκη Βόλου με ένα νέο επιμέρους 15-2 ανέβασε τη διαφορά στο +14 (75-61 στο 33’), αφήνοντας τους Κρητικούς να… τρέχουν και να μην φτάνουν. Εντυπωσιακή επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο η Νίκη Βόλου, πέτυχε 58 πόντους και είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.
Κορυφαίοι σκόρερ για την ομάδα της Δ.Μποφόρ, οι Πετράκης, Χαρίσης,Παπαδόπουλος,Καραλής.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΗΡΑΚΛΕΙΟ 97-88
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-25, 39-49, 68-59, 97-88
Διαιτητές: Σιμητόπουλος, Συμεωνίδης
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Ζαφειρούδης): Μαυρογιάννης 6, Σαμαράς, Χρηστομάνος 2, Θυμνιός 14, Κουτίνας 17 (1τρ., 6ρ.), Τσώλης 12 (2), Φρουσκλιάς 13 (1), Ζαρογιάννης 7, Στάμος 8, Μυστιλιάδης 13 (3), Πολίτης 5 (1).
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ράλλης-Μπιτζάνης): Μ. Αρνατουτάκης 3, Κωτούλας 2, Στεφανάκης 5 (1), Πετράκης 20 (4), Ξενάκης 8 (5ρ.), Καραλής 15 (1τρ., 6ρ.), Παπαδόπουλος 16 (5ρ.), Αγαπητός, Χαρίσης 19 (1), Χαλκιαδάκης.
Πηγή: "infobasket.gr".