Με την υπογραφή του Νίκου Παπανικολάου, το Ρέθυμνο Aegean, νίκησε τον Ηλυσιακό (72-66).

Με τεράστια ψυχικά αποθέματα και με  έναν σεληνιασμένο Παπανικολάου (23 πόντους, 8 ριμπάουντ), το Ρέθυμνο Aegean έκαμψε την αντίσταση του μαχητικού Ηλυσιακού με 72-66.Οι γηπεδούχοι κατά διαστήματα απέδωσαν υψηλής ποιότητας μπάσκετ, ικανοποιώντας τους περίπου 1.000 φιλάθλους που βρέθηκαν στο «Μελίνα Μερκούρη»...

Οι «κυανόλευκοι» ξεκίνησαν πολύ δυναμικά και πήραν γρήγορα κεφάλι στο σκορ με 17-10.

Η κυριαρχία του Ρεθύμνου συνεχίστηκε και στο 2ο δεκάλεπτο με τον Ταρίκ Τζόνσον ν’ αναλαμβάνει δράση στο σκοράρισμα (34-28).

Η επανάληψη δεν ξεκίνησε ιδανικά για το Ρέθυμνο, καθώς ο Ηλυσιακός μ’ ένα σερί 7-0 πέρασε μπροστά στο σκορ με 34-35 στα 8.40 πριν το τέλος του γ’ δεκαλέπτου.

Η αντίδραση όμως των παικτών του Στέργιου Κουφού ήταν άμεση και μ’ έναν σεληνιασμένο Παπανικολάου επανέφεραν τις ισορροπίες και πέρασαν και πάλι μπροστά στο σκορ με 54-49.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του ματς στα τελευταία λεπτά, πίεσαν αρκετά αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα.

Α1 ΕΣΑΚΕ
32ΑΓΟΡ AEGEAN72 66Ηλυσιακός
:ΤΕΛΙΚΟ:19/11/11,16.30,ΚΓ Μελίνα Μερκούρη (Δ):Παπαπέτρου,Γκούμας, Γεωργιάδης (Π):Μαχαιριανάκης (Κ):, ,

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 34-28, 54-49, 72-66

ΑΓΟΡ (Στέργιος Κουφός): Κρίστμας 10 (2), Κούμουλος, Παπανικολάου 23 (8 ριμπάουντ), Ράιτ 8 (6 ασίστ, 7 λάθη), Τσόχλας, Καλλινικίδης 6, Δορκοφίκης 3 (1), Τζόνσον 7 (1), Λάτοβιτς 4 (1), Πέτγουεϊ 4, Δέδας, Κατσαρές 7 (1)

Ηλυσιακός (Κώστας Φλεβαράκης): Σπανός, Ματαλόν, Παπανικολόπουλος, Τόντιτς 3 (6 ριμπάουντ), Νόιερ 11 (7 ριμπάουντ), Χατζής 6, Αποστολίδης 3, Τόμπσον 9 (10 ασίστ), Γκάρντενερ Χολ 29 (9 ριμπάουντ), Κασελάκης 5 (1), Τσαπρούνης, Γαλιώτος

Πηγή : "rethymnosportfm.gr".