Α1 | Θρίλερ στην Καβάλα, έχασε το Ρέθυμνο Aegean 60-57.

Σπουδαία εμφάνιση για το σύνολο του Σ.Κουφού, που ηττήθηκε στην Καβάλα (που πραγματοποιεί εξαιρετικό ξεκίνημα στην Α1). Αν και προηγήθηκε στο ημίχρονο (29-28) και  Γ΄ δεκάλεπτο 43-41, κάποιες λανθασμένες επιθετικές επιλογές, δεν έδωσαν το ροζ φύλλο στους Κρητικούς ,που κρατά όμως την πολύ καλή εμφάνιση....

Μετά από ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην τελευταία περίοδο η Καβάλα πήρε ακόμα μία νίκη με 60-57 αυτή την φορά επί του ΑΓΟΡ εντός έδρας.
Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη για το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη που πραγματοποιεί εξαιρετικό ξεκίνημα στην Α1. Από την άλλη το πρώτο εκτός έδρας παιχνίδι του ΑΓΟΡ δεν συνοδεύτηκε με θετικό αποτέλεσμα για την ομάδα του Στέργιου Κουφού.
Το ματς:

Οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με άγχος κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να υπάρχουν άστοχες προσπάθειες εκατέρωθεν. Καμία από τους δύο αντιπάλους δε κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 15-11 υπέρ των γηπεδούχων.

Ίδια εικόνα και στη δεύτερη περίοδο στου παιχνιδιού. Η Καβάλα είχε το προβάδισμα σταθερά κοντά στους πέντε πόντους ωστόσο η ομάδα του Στέργιου Κουφού κατάφερε να μειώσει την διαφορά και μάλιστα να κλείσει το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 29-28

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ με την περίοδο να κλείνει με 43-41 υπέρ των Κρητικών.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι - χέρι και στην τελευταία περίοδο του αγώνα. Ωστόσο η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ήταν πιο εύστοχη στο τέλος και παίζοντας παράλληλα καλή άμυνα άνοιξε την διαφορά (58-51 δύο λεπτά πριν την λήξη) φτάνοντας τελικά στη νίκη με 60-57

Καβάλα -  Ρεθυμνο Aegean   60-57.
Διαιτητές: Σχινάς - Σταματόπουλος - Πουρσανίδης.
Δεκάλεπτα: 15-11, 28-29, 41-43, 60-57

Καβάλα (Πρίφτης): Πάσαλιτς 7 (1), Γκάρισον 6, Αγγελόπουλος 14 (2), Τέιλορ 8, Στεφανίδης 3 (1), Γεωργάκης, Κοστόβ 6, Καραποστόλου 4, Σίμτσακ, Ο'Μπράιαντ 12
ΑΓΟΡ (Κουφός): Κρίστμας 21 (5), Κούμουλος, Παπανικολάου, Ράιτ 2, Τσόχλας, Καλλινικίδης, Δορκοφίκης 6 (2), Λάτοβιτς 3, Πέτγουεϊ 16, Δέδας 3 (1), Κατσαρές 6