Β΄Εθνική |Ο ΟΦΗ έχασε το ντέρμπι και την πρωτιά

Παρά την πολύ καλή αμυντική εμφάνιση, και γενικά καλή παρουσία του , ΟΦΗ γνώρισε την ήττα στο ντέρμπι κορυφής.Αντιγράφουμε από το επίσημο site της ομάδας.

Ο πατέρας του Σ.Παναγάκη (αριστερά).
Φίλοι της ομάδας του ΟΦΗ απο το Ηράκλειο
Ένα κακό ...πεντάλεπτο στο τέταρτο δεκάλεπτο, στοίχισε στον ΟΦΗ την νίκη στο ντέρμπι με την Κηφισιά.Η ομάδα μας μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο, στεκόταν πολύ καλά, είχε διαβάσει τον αντίπαλο της και γενικά έδειχνε πιο ομάδα που στο τέλος θα έπαιρνε την νίκη.Άλλα στο συγκεκριμένο σημείο η αστοχία κατά πρώτο λόγο και μερικές κακές επιθετικές επιλογές, στοίχισαν στην ομάδα μας, που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 46-56.

-Στην συνέχεια έκανε την ύστατη προσπάθεια, μείωσε με τον Ξενάκη 56-48, με τον Μπάρδα 56-50, ενώ με δυο τρίποντα και βολές του Παναγάκη είδε μισό λεπτό πριν το τέλος να μειώνεται στο καλάθι η διαφορά (60-58).
Το παιχνίδι πήγε στην ρουλέτα των βολών, όπου το συγκρότημα του Β.Βλάχου ήταν άστοχο με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα από τους αντιπάλους του διατηρώντας όμως την διαφορά του πρώτου αγώνα.
-Κι όμως. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, καθώς η πολύ καλή άμυνα και η ευστοχία των Μπαλάφα-Σουφλιά, έφεραν την ομάδα μας να προηγείται στο 4΄,31" με 19-15 και να κλείνει το δεκάλεπτο στο +1 (19-20).
-Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό στο β΄δεκάλεπτο, με τον ΟΦΗ να χτίζει μια μικρή διαφορά 25-31 με καλάθια των Παναγάκη ,Μούρτου 5΄58" πριν τον τέλος.Ο Νικητάκης όμως με τρίποντο και καλάθι φάουλ, έβαλε την Κηφισιά μπροστά, 31-30 στο 1΄42".Ο Παναγάκης με τρίποντο έδωσε το δικαίωμα στην ομάδα του να κλείσει το ημίχρονο στο+1 (33-34).
-Το τρίτο δεκάλεπτο ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Μούρτου στο 4΄48" έκανε το 38-36, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο ίδιος παίκτης, "τάπωσε" έναν αντίπαλό του, ανέβασε την ψυχολογία των (αρκετών φίλων του ΟΦΗ που ταξίδευσαν στην Αθήνα για να δούνε το ματς) , στα ύψη.

Ο  Π.Μπαρλάς.
Ο Χ.Χαρίσης ,πίσω απο τον Π.Μπαρλά.

-Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, όπως αναφέρεται παραπάνω.
-Αξίζει να τονιστεί  ο τραυματισμός του αρχηγού Α.Τσακιρίδη, στην τελευταία προπόνηση στην Γλυφάδα, (γύρισε το πόδι του) στοίχισε στον ΟΦΗ καθώς ο παίκτης αν κι έσφιξε τα δόντια δεν μπόρεσε να προσφέρει τα αναμενόμενα.Τραυματίας ήταν και ο Σκαμνάκης.
-Στις δηλώσεις τους τόσο ο προπονητής της ομάδας μας Β.Βλάχος ,όσο και ο προπονητής των γηπεδούχων κ.Ηλίας Παπαθεοδώρου, παραδέχθηκαν "πως τίποτα ακόμα δεν έχει κριθεί."
Ο Β.Βλάχος, στάθηκε στο κακό πεντάλεπτο του ΟΦΗ, ενώ τόνισε πως "αμυντικά σταθήκαμε πολύ καλά".
Παράλληλα, εμφανίστηκε αισιόδοξος για την συνέχεια.
Διαιτητές: Κοτσιμπός, Παντελίδης.
Δεκάλεπτα: 19-20, 33-34 (ημίχ.), 48-46, 64-58.

Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Νικητάκης 12 (1), Κούτουλας 3 (1), Λυμπερόπουλος 5 (1), Διαμαντόπουλος 8 (1), Χόμπσον 11 (3), Μενουδάκος 10, Σιούτης 4, Παπαδόπουλος 4, Ντεφούδης 5, Μιχαλόπουλος 2.
ΟΦΗ (Βλάχος): Μπάρδας 7 (1), Ματενίδης, Ξενάκης 2, Τσακιρίδης 2, Καραδολάμης 7 (1), Παναγάκης 16 (3), Ψάλτου, Μπαλάφας 11, Σουφλιάς 9, Μούρτος 4.
-Αρκετοί φίλοι της ομάδας, βρέθηκαν στην Κηφισιά, καθώς και μερικοί γνωστοί της ομάδας μας.
Διακρίναμε τον πρώην παίκτη μας Γ.Φαρμάκη που τώρα αγωνίζεται στην Νάξο,ενώ το παρόν έδωσε και ο παίκτης του Ηράκλειο Χ.Χαρίση.Τον αγώνα παρακολούθησε και ο πατέρας του Σ.Παναγάκη.