Α2 Ανδρών | Με τα φτερά του Ίκαρου, πετάει για Α1 !!!!Σπουδαία νίκη του Ρέθυμνο Aegean (90-72).

Τα ....κοπέλια του Σ.Κουφού τραγουδούν ακόμα.Μεγάλη νίκη για το Ρέθυμνο Aegean, σε ένα πολύ κρίσιμο παιχνίδι, με τους Κρητικούς να δείχνουν χαρακτήρα και αποφασιστικότητα,  μην αφήνοντας τους Σερραίους ούτε για μια στιγμή να σκεφτούν κάτι θετικό.
 Για  πρώτη φορά φέτος οι παίκτες του Σ.Kουφού  έδειξαν προσωπικότητα, χαρακτήρα και αποφασιστικότητα σε τόσο μεγάλο βαθμό, αφού ήξεραν ότι η νίκη σε αυτό το κρίσιμο σημείο του πρωταθλήματος , θα τους κρατούσε μέσα στη διεκδίκηση της ανόδου, και στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων.

Ο Ίκαρος Σερρών προσπάθησε, αλλά όταν το ματς άρχισε να ξεφεύγει, έλειπε ο ηγέτης, η προσωπικότητα, δηλαδή, που θα την κρατούσε μέσα στη διεκδίκηση της νίκης, και παραδόθηκε πολύ εύκολα, όπως δείχνει και το τελικό σκορ.
Ο κόσμος του Ρεθύμνου γέμισε το γήπεδο και δημιούργησε εκπληκτική ατμόσφαιρα, βοηθώντας την ομάδα να φτάσει στη νίκη.
Το ματς ήταν κλειστό στο ξεκίνημα, με τους Κρητικούς να μπαίνουν καλύτερα στο παιχνίδι και να προηγηθούν στο δεκάλεπτο με 20-13.
Τα συνεχόμενα καλάθια από Χαρισμίδη καιΛατοβιτς  έδωσαν προβάδισμα με 20-16 και 27-16, αλλά οι Σερραίοι δεν άφησαν το ματς να τους  ξεφύγει. Με τον Τοπούζη η άμυνα δυνάμωσε πολύ και οΊκαρος μείωσε σε 34-30 ,κλείνοντας τελικά το ημίχρονο στο +8(42-34).
Στο 2ο μέρος οι παίκτες του Σ.Κουφού μπήκαν πιο αποφασισμένοι με σκοπό να ξεκαθαρίσουν από νωρίς το παιχνίδι.Έτσι κι έγινε.Ελέγχοντας τα ριμπάουντ με έναν πολύ καλό Χαρισμίδη και τα τρίποντα από Μάγκουνή και Λάτοβιτς, μπόρεσε να προηγηθεί με 63-48 και να κλείσει το δεκάλεπτο στο +13 (65-52).
Η τέταρτη περίοδος ανήκε απόλυτα στους Κρητικούς.Με τον Κούμουλο να πετυχαίνει αποφασιστικά καλάθια ο έμπειρος γκαρντ ηγήθηκε της προσπάθειας των γηπεδούχων, καθώς και οι Λάτοβιτς -Χαρισμίδης-Μαγκουνής-Τσόχλας, έδωσαν πολλές λύσεις επιθετικά, με αποτέλεσμα η νίκη να έρθει φυσιολογικά.
Με το αποτέλεσμα αυτό οι Ρεθυμνιώτες παραμένουν στη  θέση του βαθμολογικού πίνακα (μαζί με το Λαύριο), που οδηγεί στην Α1, πράγμα (που αν γίνει) που θα αποτελέσει τεράστια επιτυχία για το Κρητικό μπάσκετ, καθώς θα ξαναδεί στα μεγάλα σαλόνια, (για 2η φορά οι Ρεθυμνιώτες), άλλη μια ομάδα μετά το "Ηράκλειο".
Κορυφαίος παίκτης και σημείο αναφοράς ο Xαρισμίδης ,που σημείωσε 27 πόντους, ενώ δεν υστέρησε κανένας από το σύνολο του Σ.Κουφού.Ξεχώρισαν οι Λατοβιτς,Μαγκουνής,Κούμουλος.
ΡΕΘΥΜΝΟ-ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΩΝ 90-72
Δεκάλεπτα: 20-13, 42-34, 65-52, 90-72.

ΑΓΟΡ (Κουφός): Κυριακόπουλος 2, Κούμουλος 14 (2), Γκρούντμπεργκ 3 (1), Σακελλαρίου, Τσόχλας 9 (2), Μαγκουνής 18 (1), Θεοδωράκος Ν., Λάτοβιτς 17 (4), Χαρισμίδης 27 (1).

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Χατζηκυριακίδης): Πεχλιβάνης 3 (1), Τότσιος 10, Κουκάς 12 (2), Καμπερίδης 11 (1), Ιωσηφίδης, Κακαρούδης 16 (1), Βοϊβατόπουλος 2, Παυλίσεβιτς 6, Τοπούζης 6, Τεβετζίδης 6.