Β΄Εθνική | Δόξα ανόδου για τον ΟΦΗ-Νίκησε την Λευκάδα 72-63.!!!

Άριστα στημένη η ομάδα του ΟΦΗ, απο τον προπονητή της Β.Βλάχο, σημείωσε την 15η φετινή νίκη στο πρωτάθλημα, που ισοδυναμεί με...μισή άνοδο για την Α2.Αντιγράφουμε από το επίσημο site της ομάδας του ΟΦΗ.

Ο Β.Βαγενάς...επιστρέφει στο ΒΑΚ

Σπουδαία νίκη, με πολλές θετικές παραμέτρους σημείωσε το απόγευμα του Σαββάτου στο ΒΑΚ, ο ΟΦΗ.Επικράτησε στο ντέρμπι κορυφής , επί της Δόξας Λευκάδας με 72-63, νίκη που τον διατηρεί στην κορυφή, ενώ παράλληλα αύξησε την (βαθμολογική) "ψαλίδα" από τις ομάδες που διεκδικούν θέση στην τριάδα.Οι "μελανόλευκοι" συγκεντρωμένοι και σοβαροί, πραγματοποίησαν στο 100% αυτό που ζητούσε ο Β.Βλάχος.Καλή αμυντική λειτουργία, και σωστές επιθετικές επιλογές.Έτσι η αστοχία στην τελική προσπάθεια (κυρίως κοντά στο καλάθι), εξαργυρώθηκε στην πολύ καλή αμυντική λειτουργία της ομάδας, την 3η καλύτερη φετινή, φέτος στο πρωτάθλημα.
Το παιχνίδι εξ αρχής δεν ήταν εύκολο καθώς αναμετρήθηκαν δυο ομάδες ίδιου επιπέδου.Παράλληλα η ομάδα μας είχε την σημαντική απώλεια του Κ.Μπαλάφα, αλλά το εξαιρετικό στήσιμο από τον προπονητή μας, έδωσε την δυνατότητα να μην φανεί η απώλεια.Ο Β.Βλάχος "τήρησε" τον λόγο του και χρησιμοποίησε μόνο επτά παίκτες, που έβγαλαν όλο το "κουπί".Μάλιστα χτύπησε τον αντίπαλο εκεί που πονούσε, δηλαδή στους κοντούς  και με δυνατή περιφερειακή άμυνα, έβγαλε εκτός ρυθμού τους Επτανήσιους.Η Δόξα από την πλευρά της, δεν παράτησε σε κανένα σημείο τον αγώνα και κάθε φορά που η ομάδα μας πήγε να ξεφύγει στο σκορ, με καλό περιφερειακό σουτ, έμπαιναν ξανά στο παιχνίδι.Όλοι οι παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν από τον Β.Βλάχο, ήταν άψογοι αλλά οι "παλιοί", (Μπάρδας-Τσακιρίδης-Παναγάκης-Σουφλιάς),πήραν στα κρίσιμα σημεία την ομάδα πάνω τους.
Το φιλμ του αγώνα:
Δυνατά μπήκαν και οι δυο΄ομάδες στα ά δεκάλεπτο που ξεκίνησε να είναι κοντά στο σκορ.Η ομάδα μας με δυο βολές του Σουφλιά κι ένα τρίποντο του Καραδολάμη, στο 14. 40΄πήρε αέρα 6 πόντων, όπου έκλεισε το δεκάλεπτο (19-13).
Στο β δεκάλεπτο οι Λευκαδίτες εκμεταλλεύτηκαν κάποιες κακές επιθετικές επιλογές μας, ροκανίζοντας την διαφορά κλείνοντας το ημίχρονο στο καλάθι (29-27).
Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να ξεφύγουν στο σκορ, κι όποτε το κατάφερναν οι αντίπαλοι αντιδρούσαν, μειώνοντας την διαφορά.Μάλιστα ο Μητσάκης στο 32΄έφερε στα ίσα το παιχνίδι και χρειάστηκε η παρέμβαση του αρχηγού (Α.Τσακιρίδη), όπου μ ένα τρίποντο επανέφερε την τάξη.Οι Επτανήσιοι ξανά ισοφάρισαν, όμως ο ΟΦΗ με καλές επιλογές , έκλεισε το δεκάλεπτο στο +7 (52-45).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΟΦΗ ανέβασε αισθητά την απόδοσή του, δείχνοντας ότι θέλει το παιχνίδι και 3. 20΄πριν το τέλος ο Μπάρδας, έφτασε την διαφορά πόντων σε διψήφιο νούμερο (+10),68-58, που διατήρησε κι αύξησε μέχρι το τέλος (+9) 72-63.
Με την ομάδα της Δόξας αγωνίστηκε ο Β.Βαγενάς που είχε τιμήσει την φανέλα της ομάδας μας τα τρία τελευταία χρόνια και μας δήλωσε "ευτυχισμένος για την επιστροφή του στην Κρήτη και τον ΟΦΗ, όπου έχει μόνο ευχάριστες αναμνήσεις".
ΟΦΗ – ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 72-63
Διαιτητές: Ντάβαρης, Παπαθανασίου
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-13, 29-27, 52-45, 72-63
ΟΦΗ (Βλάχος): Μπάρδας 17 (2), Ματενίδης 2, Ξενάκης, Τσακιρίδης 15 (2), Καραδολάμης 8 (2), Παναγάκης 13 (2), Ψάλτου 5 (1), Σουφλιάς 12.
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Βουρνάς): Μακρόπουλος, Μητσάκης 5 (1), Γκοντόπουλος 10 (2), Παπαδόπουλος Δ. 5 (1), Βαγενάς 6, Δουβίτσας 4, Σκουφής 7 (1), Γιαννουκάκης 10 (2), Παπαδόπουλος Στρ. 7 (1), Λυμπάρης 9.