Ανδρών ΕΚΑΣΚ | Ολοκλήρωση 1ης αγωνιστικής.

"Δια χειρός Ζήσιου", ο Ανδρογέας, πέρασε απο την Ιεράπετρα.
Αλώβητος πέρασε ο Ανδρογέας, απο την Ιεράπετρα καθώς επικράτησε δύσκολα (δια...χειρός Ζήσιου) με 66-59.
Α.Ο.ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ-ΑΝΔΡΟΓΕΑΣ Γ.Α.Σ.  59-66
Δεκάλεπτα : 13-16, 34-21, 50-47, 59-66

Το παιχνίδι χαρακτηρίστηκε επεισοδιακό, καθώς στην 3η περίοδο  διεκόπη , ενώ αρκετά παράπονα εξέφρασαν οι γηπεδούχοι για τη διαιτησία κυρίως του κ. Βαλούρδου.

Ο Ανδρογέας μπήκε φουριόζος και προηγήθηκε με 4-10, αλλά η Ιεράπετρα ισορρόπησε μειώνοντας σε 13-16 στο 10’. Στο δεύτερο δεκάλεπτο μάλιστα οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί. Με σερί 22-5 βρέθηκαν να προηγούνται με 34-21 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο τα δεδομένα ανατράπηκαν. Ο Ανδρογέας έκλεισε την ψαλίδα εν μέσω διαμαρτυριών των ανθρώπων της Ιεράπετρας, οι οποίοι θεώρησαν ότι αδικούνται από τη διαιτησία. Μάλιστα σε κάποιο σημείο η έντονη διαμαρτυρία του Μαρίνου Γαϊτανάκη συνοδεύτηκε από τεχνική ποινή στον ίδιο, αλλά και σε αθλητή του ΑΟΙ που επίσης διαμαρτυρήθηκε.
Ακολούθησε ξεσηκωμός των φιλάθλων που είχε ως αποτέλεσμα να διακοπεί το παιχνίδι για μερικά λεπτά. Όταν τελικά ο αγώνας ξεκίνησε και πάλι, ο Ανδρογέας γύρισε το παιχνίδι και πήρε και στο τέλος τη νίκη.

A.O.IEΡΑΠΕΤΡΑ (Γαϊτανάκης): Κορνιωτάκης 10(1), Μάλλιαρης 9(1), Κοροβέσης 4, Ανδρουλάκης 9(1), Κολοβός 12(3), Λαγουδάκης, Νατσίδης, Ματζαράκης, Στρατάκης 15.

ΑΝΔΡΟΓΕΑΣ Γ.Α.Σ. (Πετεινός): Αλμπαντάκης 1, Χωματάς, Χαριτάκης 8, Αρβανίτης 10(2), Αγγελιδάκης 14(3), Ζήσιος 18, Παγωνίδης, Μηλαθιανάκης 15(2).