Μια στροφή πριν από το τέλος και ο (από τώρα) "πρωταθλητής" της α΄φάσης ο Εργοτέλης νίκησε το Δειλινό με 61-32.
Στα υπόλοιπα το Ηράκλειο κέρδισε τον ΑΓΟΡ με 66-36 και μαζί με τον Εργοτέλη, πέρασαν απ΄ευθείας στην τελική φάση.
H Ιεράπετρα επίσης εξασφάλισε την συμμετοχή της στην β΄φάση (νικώντας τον Κύδωνα), όπου θα αντιμετωπίσει τον δεύτερο της β΄κατηγορίας (ΑΟΑΝ η Ακρωτήρι) για να προκριθεί στην τελική φάση.
Ο ΑΓΟΡ έχει το πάνω χέρι να καπαρώσει την τέταρτη θέση (αν νικήσει το Δειλινό στο Λίντο στην τελευταία αγωνιστική), και να παίξει με τον Ηρόδοτο στην β΄φάση.
Από την κατηγορία υποβιβάστηκαν ο ΟΦΗ (που νίκησε χθες για δεύτερη φορά τον Ανδρογέα) και ο Ανδρογέας.
Στην β΄κατηγορία, μεγάλη νίκη του ΑΟΑΝ,που νίκησε την Αναγέννηση και ουσιαστικά την έβγαλε εκτός, ενώ και ο πρωτοπόρος Ηρόδοτος νίκησε τον Σητειακό.
Να τονίσουμε εδώ ότι στις προθέσεις της ΕΚΑΣΚ είναι (παν τα σε συνεννόηση με τα σωματεία) να καταργηθεί στους παίδες η α΄β΄κατηγορία, και να γίνουν δυο όμιλοι των 8 ομάδων.Όλα αυτά πάντως τώρα είναι πολύ νωρίς....
Τα αποτελέσματα:
Α΄κατηγορία:
Ανδρογέας - ΟΦΗ 49-71
Ιεράπετρα - Κύδων 52-36
Εργοτέλης - Δειλινό 61-32
ΑΓΟΡ - Ηράκλειο 36-66
Β' κατηγορία
Γιούχτας - Φιλαθλητικός 43-54
Χερρονάσιος - Ακρωτήρι 40-67
Ηρόδοτος - Σητειακός 60-34
ΑΟΑΝ - Αναγέννηση 60-51
1.Εργοτέλης 13-0 26
2.Ηράκλειο 11-2 24
3.Ιεράπετρα 9-4 22
4.ΑΓΟΡ 7-6 20
5.Κύδων 6-7 19
6.Δειλινό 4-9 17
7.ΟΦΗ 2-11 15
8.Ανδρογέας 0-13 13
Τα φύλλα αγώνα:
Α’ Κατηγορία
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ(ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ) ΣΚΑΝΔΑΛΟΣ Γ. 5,ΧΑΤΖΗΑΝΕΣΤΗΣ 4,ΚΟΚΟΛΑΚΗΣ Μ. 6,ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ,ΚΟΚΟΛΑΚΗΣ Κ. 2,ΣΠΑΝΟΣ 19(1),ΖΑΙΜΗΣ,ΜΥΛΩΝΑΣ 3,ΠΑΠΑΔΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ 2,ΜΟΥΣΤΑΚΑΚΗΣ 7,ΚΡΟΥΣΤΑΛΑΚΗΣ 13.
ΔΕΙΛΙΝΟ(ΚΑΡΛΑΦΤΗΣ Σ.) ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ 6,ΓΙΑΝΝΑΡΗΣ Ν. 6,ΚΑΝΤΑΡΤΖΗΣ,ΠΑΧΙΑΔΑΚΗΣ 6,ΚΑΝΔΥΛΑΚΗΣ,ΒΟΥΛΓΑΡΙΔΗΣ 10,ΚΑΜΠΙΤΑΚΗΣ,ΖΑΜΠΟΥΛΑΚΗΣ,ΓΙΑΝΝΑΡΗΣ Κ,ΧΙΩΤΑΚΗΣ 4.
ΑΓΟΡ – ΗΡΑΚΛΕΙΟ 36-66
Δεκάλεπτα: 7-17, 6-16, 19-10, 4-23
ΑΓΟΡ (Σειραγάκης): Παπαδάκης 5, Κατσαβίδης 3(1), Δουλγεράκης 17(2), Μποτωνάκης 3, Γρυντάκης 2, Ζουμπουλάκης 4, Ροδαμνάκης, Πεδιαδίτης, Τσιμπισκάκης, Γιακουμιδάκης, Βουρβαχάκης 2.
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Σηφομιχελάκης): Λυριντζάκης, Συλλιγαρδάκης, Χαρωνιτάκης 2, Μαλλιωτάκης, Θεοδωρίδης 8, Φραγκιαδάκης Δημ. 11, Βιδάκης, Κολαρετάκης 2, Κουμάκης 12, Φραγκιαδάκης Μιχ. 15, Παπαϊωάννου 2, Παπαδούλης 14.
Α.Ο.ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ-Α.Ο.ΚΥΔΩΝ 52-36
Δεκάλεπτα: 14-10, 12-12, 07-10, 19-04.
Α.Ο.ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ (Γιαλούση): Τζεβελεκάκης, Γαϊτανάκης Ιωάννης, Φρονιμάκης , Καραλάκης 3(1), Χατζηϊωαννίδης 3, Μούτσα 14, Γαϊτανάκης Μηνάς, Φραγκιαδάκης 10(1), Χατζάκης 7(1), Ταμπάκης 11, Πετράκης 4.
Α.Ο.ΚΥΔΩΝ (Λεκάκος Θ.) : Παυλιουδάκης 2, Σταμούλος 8(1), Ζανιδάκης 2, Καβρουδάκης 4, Βλαχάκης 4, Μηλιός 6, Πολυχρονάκης, Χολέβας 8, Διγαλάκης, Ξυλάκης 2.
Β' κατηγορία
EUROPLAN Α.Ο. ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΣ 60-51
Δεκάλεπτα: 23-08, 11-11, 14-16, 12-16
EUROPLAN Α.Ο. Αγίου Νικολάου (Μουλιανιτάκης Διονύσης): Ζερβός, Γαρεφαλάκης 4, Γκαμπέλης Στέλιος 8, Μαρής 16(1), Ταβλάς 4, Μαρνέλλος 1, Γκίζας, Κατσάρεβιτς 2, Γκαμπέλης Πέτρος 17(1), Σκαλαίος 8, Λιανουδάκης.
Αναγέννηση Α.Σ. (Καλαϊτζάκης Μιχάλης): Μαυρίκος 9(2), Κανιαδάκης 13, Μεσσανάκης, Μαθιανάκης, Καλογεράκης 27(1), Μαραγκάκης, Παπουτσάκης, Κουτσουράκης, Κοκολάκης 2, Βαρδαβάς, Βλαστός, Σαμωνάκης.
Στα υπόλοιπα το Ηράκλειο κέρδισε τον ΑΓΟΡ με 66-36 και μαζί με τον Εργοτέλη, πέρασαν απ΄ευθείας στην τελική φάση.
H Ιεράπετρα επίσης εξασφάλισε την συμμετοχή της στην β΄φάση (νικώντας τον Κύδωνα), όπου θα αντιμετωπίσει τον δεύτερο της β΄κατηγορίας (ΑΟΑΝ η Ακρωτήρι) για να προκριθεί στην τελική φάση.
Ο ΑΓΟΡ έχει το πάνω χέρι να καπαρώσει την τέταρτη θέση (αν νικήσει το Δειλινό στο Λίντο στην τελευταία αγωνιστική), και να παίξει με τον Ηρόδοτο στην β΄φάση.
Από την κατηγορία υποβιβάστηκαν ο ΟΦΗ (που νίκησε χθες για δεύτερη φορά τον Ανδρογέα) και ο Ανδρογέας.
Στην β΄κατηγορία, μεγάλη νίκη του ΑΟΑΝ,που νίκησε την Αναγέννηση και ουσιαστικά την έβγαλε εκτός, ενώ και ο πρωτοπόρος Ηρόδοτος νίκησε τον Σητειακό.
Να τονίσουμε εδώ ότι στις προθέσεις της ΕΚΑΣΚ είναι (παν τα σε συνεννόηση με τα σωματεία) να καταργηθεί στους παίδες η α΄β΄κατηγορία, και να γίνουν δυο όμιλοι των 8 ομάδων.Όλα αυτά πάντως τώρα είναι πολύ νωρίς....
Τα αποτελέσματα:
Α΄κατηγορία:
Ανδρογέας - ΟΦΗ 49-71
Ιεράπετρα - Κύδων 52-36
Εργοτέλης - Δειλινό 61-32
ΑΓΟΡ - Ηράκλειο 36-66
Β' κατηγορία
Γιούχτας - Φιλαθλητικός 43-54
Χερρονάσιος - Ακρωτήρι 40-67
Ηρόδοτος - Σητειακός 60-34
ΑΟΑΝ - Αναγέννηση 60-51
Βαθμολογία Α΄κατηγορίας:
2.Ηράκλειο 11-2 24
3.Ιεράπετρα 9-4 22
4.ΑΓΟΡ 7-6 20
5.Κύδων 6-7 19
6.Δειλινό 4-9 17
7.ΟΦΗ 2-11 15
8.Ανδρογέας 0-13 13
Τα φύλλα αγώνα:
Α’ Κατηγορία
Εργοτέλης - Δειλινό 61-32
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ 17-9,13-8,14-9,17-06.ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ(ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ) ΣΚΑΝΔΑΛΟΣ Γ. 5,ΧΑΤΖΗΑΝΕΣΤΗΣ 4,ΚΟΚΟΛΑΚΗΣ Μ. 6,ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ,ΚΟΚΟΛΑΚΗΣ Κ. 2,ΣΠΑΝΟΣ 19(1),ΖΑΙΜΗΣ,ΜΥΛΩΝΑΣ 3,ΠΑΠΑΔΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ 2,ΜΟΥΣΤΑΚΑΚΗΣ 7,ΚΡΟΥΣΤΑΛΑΚΗΣ 13.
ΔΕΙΛΙΝΟ(ΚΑΡΛΑΦΤΗΣ Σ.) ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ 6,ΓΙΑΝΝΑΡΗΣ Ν. 6,ΚΑΝΤΑΡΤΖΗΣ,ΠΑΧΙΑΔΑΚΗΣ 6,ΚΑΝΔΥΛΑΚΗΣ,ΒΟΥΛΓΑΡΙΔΗΣ 10,ΚΑΜΠΙΤΑΚΗΣ,ΖΑΜΠΟΥΛΑΚΗΣ,ΓΙΑΝΝΑΡΗΣ Κ,ΧΙΩΤΑΚΗΣ 4.
ΑΓΟΡ – ΗΡΑΚΛΕΙΟ 36-66
Δεκάλεπτα: 7-17, 6-16, 19-10, 4-23
ΑΓΟΡ (Σειραγάκης): Παπαδάκης 5, Κατσαβίδης 3(1), Δουλγεράκης 17(2), Μποτωνάκης 3, Γρυντάκης 2, Ζουμπουλάκης 4, Ροδαμνάκης, Πεδιαδίτης, Τσιμπισκάκης, Γιακουμιδάκης, Βουρβαχάκης 2.
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Σηφομιχελάκης): Λυριντζάκης, Συλλιγαρδάκης, Χαρωνιτάκης 2, Μαλλιωτάκης, Θεοδωρίδης 8, Φραγκιαδάκης Δημ. 11, Βιδάκης, Κολαρετάκης 2, Κουμάκης 12, Φραγκιαδάκης Μιχ. 15, Παπαϊωάννου 2, Παπαδούλης 14.
Α.Ο.ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ-Α.Ο.ΚΥΔΩΝ 52-36
Δεκάλεπτα: 14-10, 12-12, 07-10, 19-04.
Α.Ο.ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ (Γιαλούση): Τζεβελεκάκης, Γαϊτανάκης Ιωάννης, Φρονιμάκης , Καραλάκης 3(1), Χατζηϊωαννίδης 3, Μούτσα 14, Γαϊτανάκης Μηνάς, Φραγκιαδάκης 10(1), Χατζάκης 7(1), Ταμπάκης 11, Πετράκης 4.
Α.Ο.ΚΥΔΩΝ (Λεκάκος Θ.) : Παυλιουδάκης 2, Σταμούλος 8(1), Ζανιδάκης 2, Καβρουδάκης 4, Βλαχάκης 4, Μηλιός 6, Πολυχρονάκης, Χολέβας 8, Διγαλάκης, Ξυλάκης 2.
Β' κατηγορία
EUROPLAN Α.Ο. ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΣ 60-51
Δεκάλεπτα: 23-08, 11-11, 14-16, 12-16
EUROPLAN Α.Ο. Αγίου Νικολάου (Μουλιανιτάκης Διονύσης): Ζερβός, Γαρεφαλάκης 4, Γκαμπέλης Στέλιος 8, Μαρής 16(1), Ταβλάς 4, Μαρνέλλος 1, Γκίζας, Κατσάρεβιτς 2, Γκαμπέλης Πέτρος 17(1), Σκαλαίος 8, Λιανουδάκης.
Αναγέννηση Α.Σ. (Καλαϊτζάκης Μιχάλης): Μαυρίκος 9(2), Κανιαδάκης 13, Μεσσανάκης, Μαθιανάκης, Καλογεράκης 27(1), Μαραγκάκης, Παπουτσάκης, Κουτσουράκης, Κοκολάκης 2, Βαρδαβάς, Βλαστός, Σαμωνάκης.
0 σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου