Β΄Εθνική | "Μάγκας" στα Τρίκαλα ο ΟΦΗ-ήττα σοκ του Ερμή στην Βέροια !!!!

Αντιγράφομε απο το επίσημο site της ομάδας του ΟΦΗ :

"Μάγκας" ο ΟΦΗ στα Τρίκαλα, υποχρέωσε την τοπική ομάδα σε (4η συνεχόμενη) ήττα  και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας
.H ομάδα μας στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων ,απέναντι σε μια δύσκολη έδρα, πραγματοποιώντας ένα ακόμη αποφασιστικό βήμα για τον στόχο.Το συγκρότημα τουΒ.Βλάχου, δείχνοντας χαρακτήρα, αυτό που έκανε, ήταν η κατάθεση ενέργειας στο παρκέ.Ξεκίνησε δυνατά, προηγήθηκε και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +4(19-23).Η συνέχεια ήταν ανάλογη  και η ομάδα μας πάντα σοβαρή και συγκεντρωμένη, έκλεισε το ημίχρονο στο  +5(28-33).Στο β΄μέρος το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι !!!Οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν, πίεσαν, καταφέρνοντας να φέρουν στα ίσα το παιχνίδι, 51-51 το γ΄δεκάλεπτο.Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Αίολος έκανε την μεγάλη ανατροπή και προηγήθηκε με 59-54.Κάπου εκεί όμως επανήλθε η τάξη καθώς ο ΟΦΗ  έχοντας υπεροπλία κάτω από τα καλάθια και σε εξαιρετική μέρα τους Μπαλάφα και Σουφλιά έπιασε τον Αίολο στο σκορ και το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ακατάλληλο για καρδιακούς.Με δυο τρίποντα, ένα του  τουΑλέξη Μπάρδα 2.14΄πριν το τέλος, ακολούθησε το έμμεσο (γκολ φάουλ) του Μπαλάφα που έκανε το 73-67, ήταν το σημεία αναφοράς για την νίκη του ΟΦΗ.
Κορυφαίοι της ομάδας μας οι  ψηλοί Μπαλάφας-Σουφλιάς, ενώ ξεχώρισαν και Μπάρδας(επιθετικά),Ματενίδης.
Προσγειωμένος ο Β.Βλάχος αρκέστηκε να δηλώσει ότι :"Θέλαμε πολύ αυτή την νίκη.Συγχαρητήρια στα παιδιά και συνεχίζουμε με τον Δούκα στο ΒΑΚ την άλλη Κυριακή".
ΑΙΟΛΟΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ – ΟΦΗ 70-76
Διαιτητές: Ταρενίδης Στ.-Παπαδόπουλος Θ.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-23, 28-33, 51-51, 70-76
ΑΙΟΛΟΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (Γιασάρης): Λεπενιώτης 17 (1), Σαριμπαλίδης 6, Χρυσόπουλος, Τριανταφύλλου 5 (1), Κατράνας 4 (1), Περρωτής 8, Καντάρκος 6, Φούντας 16 (1), Γιανναλέτσος 8.
ΟΦΗ (Βλάχος): Τσερκιτζόγλου, Μπάρδας 13 (2), Ματενίδης 7, Τσακιρίδης 10 (2), Καραδολάμης 3 (1), Παναγάκης 6, Ψάλτου 3 (1), Μπαλάφας 17, Σκαμνάκης, Σουφλιάς 15, Μούρτος 2.