ΟΦΗ | Δύσκολη νίκη με Διαγόρα.

Νίκησε το άγχος και τον καλά διαβασμένο Διαγόρα ο ΟΦΗ, που επέστρεψε στις επιτυχίες.Πρώτη ήττα για την Κηφισιά.
Αντιγράφουμε απο το επίσημο σαιτ του ΟΦΗ..

Επιστροφή στις νίκες για την αγαπημένη μας ομάδα.Ο ΟΦΗ, έδειξε αγχωμένος αλλά και επηρεασμένος από την  ήττα στο Στρατώνι, που δεν του έδωσε το δικαίωμα στο παιχνίδι με το Διαγόρα, να δείξει τον καλό του εαυτό.Το παιχνίδι εξ αρχής ήταν αμφίρροπο, αν και οι γηπεδούχοι είχαν καλό ξεκίνημα και με σερί 11-4, έδειξαν πως θα έχουν το πάνω χέρι.Η συνέχεια δεν  ήταν ανάλογη και οι Ροδίτες σιγά σιγά ροκάνιζαν την διαφορά και το ημίχρονο έκλεισε με 35-30.Αποδεδειγμένα φέτος το κακό δεκάλεπτο της ομάδας μας είναι το τρίτο.Χωρίς καθαρό μυαλό και συγκέντρωση, δεν βγήκαν καλές επιθετικές επιλογές, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο-πόντο και να κρέμεται σε μια κλωστή.Το  τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τον Διαγόρα να προηγείται με 53-55.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο έγινε πραγματική μάχη.Ο Διαγόρας συντηρούσε το προβάδισμα, ο ΟΦΗ δεν είχε λύσεις και τα σύννεφα της ήττας, μαζεύονταν πάνω από το Βαρδινογιάνειο.(35΄60-63).
Όμως μια απόφαση των διαιτητών για φάουλ του Παναγάκη πάνω στον Παναγιωταρακο, που αμφισβητήθηκε από τον ΟΦΗ, πείσμωσε τους παίκτες μας που έδειξαν πάθος, και με ένα σερί 5-0 (χάρη στο κρύο αίμα του Α.Μπάρδα), πέρασαν 65-63 και ισοφάρισαν το 65-68.Χαρακτηριστικό στο σημείο αυτό το μηδέν στις έξι χαμένες βολές που είχαν στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες μας.
Ο Μπάρδας με τρίποντο ισοφάρισε, και από εκείνο το σημείο μπήκαμε στην ρουλέτα των βολών.Ευτυχώς η μπίλια έδειξε "μαύρο", χάρη σε δυο εύστοχες βολές των Δ.Καραδολάμη,Α.Μπάρδα, πού έκαναν το 75-72 ενώ η "τάπα" ήρθε από τον Σουφλιά που έκανε το τελικό 77-72.

Διαιτητές : Τεφτίκης-Παπαθανασίου (Γιαννακουδάκης)
Tα δεκάλεπτα 25-18, 35-30 (ημίχρονο),53-55,77-72.

ΟΦΗ (Βλάχος) : Μπάρδας 23(5), Ματενίδης, Ξενακης 5, Τσακιρίδης 3, Καραδολάμης 7(1) , Παναγάκης 7(1), Ψαλτου 2, Μπαλαφας 15,Σουφλιας 14,Μούρτος,Σκαμνάκης.

Διαγόρας (Τσακίρης)  :Βογιατζης, Αγαπιάδης 13(2), Ροδόλης 2,Τζινόπουλος 7(1), Παναγιωταρακος 9, Παρδακάς 3, Οτουτζίδης 15(1), Λαζαρίδης 6, Χρυσής 6,Εκινέ 11(1).