Ανδρών ΕΚΑΣΚ : Τρίτη αγωνιστική

Χέρι-χέρι βαδίζουν Ανδρογέας και (η φετινή έκπληξη) Φιλαθλητικός στον πρώτο όμιλο ,ενώ η Ιεράπετρα στον δεύτερο, απολαμβάνει νωρίς-νωρίς, την μοναξιά της κορυφής.

**Στον πρώτο όμιλο, η ευχάριστη έκπληξη, που ακούει στο όνομα Φιλαθλητικός, επιβλήθηκε στις Μελλέσες επί του Κύδωνα με 81-71.Οι παίκτες του Α.Πινακουλάκη, μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, και αιφνιδίασαν τους Χανιώτες, που στην συνέχεια προσπάθησαν να ανακάμψουν,χωρίς αποτέλεσμα.Βαρνάβας,Κουμιανάκης, και οι "διόσκουροι" από τον Εργοτέλη, Οικονόμου,Φασουλάκης, ήταν οι κορυφαίοι από τους γηπεδούχους.Λιονάκης ,Λεκάκος,και Θεοδωράκης, σήκωσαν το βάρος για την ομάδα του Κύδωνα.
-Πιο δύσκολα απ ότι αναμένονταν ο Ανδρογέας (στις Μελέσσες), επικράτησε του μαχητικού Ηρόδοτου.Το παιχνίδι είχε δυνατές άμυνες, και αστοχία στο τελικό σουτ, πήγαινε πόντο-πόντο.Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πήραν μια διαφορά, που την κράτησαν μέχρι τέλους.Κορυφαίοι Αρβανίτης-Μηλαθιανάκης για τους νικητές,και Β.Μαιστρέλλης,Αποστολίδης,Σταματάκης ,απο τον Ηρόδοτο.
-Παρθενική νίκη για την Ακαδημία Ρεθύμνου στο πρωτάθλημα  της ΕΚΑΣΚ, αφού επιβλήθηκε πι της Μεσσαράς.Η ομάδα του Σταθόπουλου ξεκίνησε εντυπωσιακά  και χαλάρωσε μόνο στο τέλος, είχε για κορυφαίους τους Σταμούλη-Παπαθανασίου.Απο την ομάδα του Νικολιδάκη ξεχώρισαν οι Δαριβιανάκης-Ταβερναράκης.
Β΄Ομιλος
Ακριβά πούλησε το "τομάρι του", η ομάδα του Χάνδακα, στην Ιεράπετρα.Με ένα εντυπωσιακό Β΄δεκάλεπτο έφερε τα πάνω κάτω.δεν υπήρχε όμως η ανάλογη συνέχεια, με αποτέλεσμα τα "μωρά" του Μ.Γαιτανάκη να επιτύχουν την τρίτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.Κολοβός και Ματζαράκης διακριθέντες για τους γηπεδούχους που έπαιξαν χωρίς τον Μάλλιαρη, ενω Μήτησης-Αθουσάκης , προσπάθησαν για το καλύερο από τον Χάνδακα.
-Εύκολα ο Χερονάσσιος πέρασε από την Ιεράπετρα, επικρατώντας του Λιβυκού Κουτσουρά.Ρεμουντάκης απο τους γηπεδούχους και Κρεμασμένος-Κουτρούλης ,ξεχώρισαν από τον Χεροννάσιο.
-Σπουδαίο διπλό στην Σητεία για τους Αρκαλοχωρίτες.Ο Μανόλης Μαραγκάκης είδε την άμυνα να αποδίδει ,ενω ο Στέλιος Καρκανάκης δεν είχε τις σωστές επιθετικές επιλογές από τους παίκτες του , με αποτέλεσμα να δεχθεί την πρώτη εντός έδρας ήττα.Καθοριστικό ρόλο έπαιξε και η ....ΔΕΗ  με τις συνεχόμενες διακοπές ρεύματος, που έβγαζε εκτός ρυθμού τις ομάδες.

Βαθμολογία:
Α΄Όμιλος 

1. Φιλαθλητικός  3-0      265-195 6
2. Ανδρογέας           3-0      193-146 6
3. Κύδων                   2-1      213-181 5
4. Ακαδ. Ρεθ.           2-1     156-194 4
5.Ηρόδοτος          0-3     188-198 3
6. Μεσαρά          0-3     136-237 3

Η επόμενη (4η):

Ηρόδοτος-Μεσαρά
Φιλαθλητικός-Ακαδ. Ρεθύμνου
Κύδων-Ανδρογέας



Σκόρερς   ΕΚΑΣΚ   -  Α’ όμιλος

        Ονομα                    ομάδα                   πόντοι              τρίποντα

1.   Μαιστρέλλης Βασ.    Ηρόδοτος                 58                      11
2.   Αρβανίτης Π.          Ανδρογέας                58                      8
3.  Λιονάκης                Κύδων                      57                       -
4.  Οικονόμου             Φιλαθλητικός             55                      6
5.  Βαρνάβας               Φιλαθλητικός             54                     2             
6.  Κουμιανάκης          Φιλαθλητικός              48                    8       
7. Χρυσουλάκης         Ακαδημ.Ρεθυμ.            45                      -



B’ όμιλος:

1. Ιεράπετρα            3-0    205-148 6
2. Σητειακός           1-2    158-157       4
3.Αναγέννηση*   2-0    117-95        4
4. Χάνδακας          1-2    162-181       4
5.Χερρονάσιος 1-2    147-183        4
6.Δειλινό*        1-1   154-119       3 
7. Λιβυκός*         0-2    102-162       2

Οι ομάδες με * έχουν κάνει το ρεπό τους

Η επόμενη (4η):

Χάνδακας-Λιβυκός
Χερρονάσιος-Δειλινό
Αναγέννηση Αρ.-Ιεράπετρα
Ρεπό: Σητειακός


   Α’ όμιλος

        Φιλαθλητικός-Κύδων    81-71     
        Ανδρογέας-Ηρόδοτος  61-56
        Ακαδημία Ρεθ.-Μεσσαρά   64-46

            Β’ όμιλος

     Ιεράπετρα-Χάνδακας   63-52
     Λιβυκός-Χερρονάσιος  47-61 
     Σητειακός-Αναγέννηση Αρκ. 46-53  
     Ρεπό: Δειλινό

Τα φύλλα αγώνα:


Α’ όμιλος

Φιλαθλητικός-Κύδων 81-71
Διαιτητές : Μαλαμάς - Γιακουμάκης
Δεκάλεπτα: 26-13, 15-18, 20-17, 20-23
Φιλαθλητικός (Πιανκουλάκης Αντ.) : Φασούλάκης 15 (1), Κουμιανάκης 22 (6), Καφούσης, Δοξαστάκης, Μυλωνάκης, Σιαφαρίκας, Οικονόμου 16 (1), Χισκάκης 2, Βαρνάβας 20, Παπασταματάκης 6, Γερακιανάκης, Νησωτάκης.
Κύδων (Ηλιάκης Γιάννης) : Σεβαστόπουλος 3 (1), Πιάλογλου, Θεοδωράκης 11 (2), Λεκάκος Θ. 6, Πιπεράκης, Μπαγάκης 3, ρούτησς 6, Μανίγκοτιτς 5 (1), Λιονάκης 21, Λεκάκος Ηλίας 11 (1), Κατσιγαράκης, Αδωντάκης 5

Ανδρογέας-Ηρόδοτος 61-56
Διαιτητές : Μαχαιριανάκης - Χατζημάρκος
Δεκάλεπτα: 14-15, 18-11, 21-14, 8-16
Ανδρογέας (Καρλάφτης Μαν.) : Χριστοδουλάκης, Κανάκης, Χωματάς 11 (1), Χαριτάκης, Αρβανίτης 18 (4), Αγγελιδάκης 8 (2), Αμπαντάκης, 2 Νταμπανιάν, Περάκης, Παγωνίδης 2, Λουμπούνης, Μηλαθιανάκης 20
Ηρόδοτος (Κόκκινος Γ.) : Νίχλος 7 (1), Μαϊστρέλης Ν. 4, Μαϊστρέλης Β. 14 (3), Τσάμης, Αναστασάκης, Χαραλαμπάκης  3 (1), Φραγκιαδάκης, Βισαρίολ, Σταματάκης 13, Παπαδάκης 1, Βακιντής, Αποστολίδης 14


Ακαδημία .Ρεθ.-Μεσσαρά 64-46
Διαιτητές : Κατσανεβάκης - Σμυρνάκης
Δεκάλεπτα : 11-4, 13-11, 18-12, 22-19
Ακαδημία .Ρεθ(Σταθόπουλος Γ.) : Λαγός - Μιχαλάκης 3, Αντουράκης 6, Νύκταρης 2, Παπαθανασίου 14 (2), Χρυσουλάκης 14, Οικονομίδης 2, Σταμούλης 19 (4), Σταυρουλάκης 2, Κούδας 2, Νταλιάνης, Κατσαβίδης, Ιερωνυμάκης.
Μεσσαρά (Νικολιδάκης Στ.) : Ρηγάκης, Κολουντζάκης 4, Δαριβιανάκης Δ. 2, Χαλκιαδάκης, Φανουράκης, Ταβερναράκης 9, Μανασάκης 9 (1),  Δαριβιανάκης Μ. 13, Χαραλαμπάκης 4, Στεφανουδάκης 5.


Β’ όμιλος

Ιεράπετρα-Χάνδακας    63-52


Δεκάλεπτα: 22-14, 08-17, 13-09, 20-12.
Α.Ο.ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ (Γαϊτανάκης): Λαγουδάκης, Ροβυθάκης 5(1), Παπαδάκης 2, Νατσίδης 4, Κοροβέσης 3, Ανδρουλάκης 6, Κολοβός 22(4), Μπότσογλου 3, Van De Bilt, Ματζαράκης 10, Στρατάκης 5, Γιαννακουδάκης 3(1).
Γ.Σ.ΧΑΝΔΑΚΑΣ (Χατζηδάκης): Μπορμπαντωνάκης, Αθουσάκης 10, Μαρκίν 6, Σγουράκης, Φλελάκης 4, Μαμάκας 7(1), Μήτσης 16(1), Χελιδόνης 7(1), Καρβουλάκης 2.


Λιβυκός-Χερρονάσιος 47-61
Διαιτητές : Μαρνελάκης - Σπινάκης 
Δεκάλεπτα: 11-11, 11-14, 07-13, 18-23.
Α.Ε.ΛΙΒΥΚΟΣ: Φτυλάκης 6(2), Πιπεράκης 7(1), Σφυράκης 1, Καπετανάκης, Συντιχάκης 4, Ανδρουλάκης 2, Μιχελάκης 4, Κανάκης, Κανταρίδης, Ρεμουντάκης 23.
XEΡΡΟΝΑΣΙΟΣ  : Αδαμάκης 9, Συντυχάκης 11(3), Χαριτάκης, Κρεμασμένος 20, Ντουμπάκης, Τσιγαρίδας 2, Κουτρούλης 15, Νάνος 4, Καρουζάκης, Μουντράκης


Σητειακός-Αναγέννηση 46-53
Διαιτητές : Γιαννακουδάκης - Βαλούρδος
Δεκάλεπτα : 13-12, 11-17, 12-17, 10-7
Σητειακός (Καρκανάκης Στ.) : Παπαδάκης 5, Μάμαλης 3, Τσέρης 2, Αρβανίτης, Ρουστέμι 10 (1), Μαστοράκης 2, Κουκουράκης, Μακρινάκης, δράκος 8 (1), Τουλουπάκης 16
Αναγέννηση (Μαραγκάκης Μαν.) : Χανιαλάκης, Τσεμπεκόπουλος 5, Γιαβρίδης 1, Παπουτσάκης 2, Τζάνης 11, Σηφάκης 4, Γιακουμάκης 10, Αλαγιάννης 12 (1), Χατζής 8

Share on Google Plus

About kreta

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.