Α2 : ποδαρικό με το δεξί το Ρέθυμνο Aegean

Η πόλη του Ρεθύμνου "έβαλε τα γιορτινά της", σήμερα προκειμένου να απολαύσει την ομάδα που χτίζει ο Στέργιος Κουφός.Η πρώτη γεύση που αποκόμισαν οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο 'Μ.Μερκούρη" , ήταν θετική.

Οι παίκτες έδειξαν όλα εκείνα τα στοιχεία που θέλει ο προπονητής του.Δηλαδή ενθουσιασμό, πιεστική άμυνα, τρέξιμο στον αιφνιδιασμό και να βγουν πολλά ελεύθερα σουτ.Πράγμα που πραγματοποιήθηκε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και ιδιαίτερα στο α΄μέρος.Το Ρέθυμνο Aegean, βρέθηκε στο α΄δεκάλεπτο να προηγείται με 16-13 και να κλείνει το ημίχρονο  στο +17 (26-12 δεκάλεπτο, 42-25 ημίχρονο).Κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος, αν κι ο Πανελευσινιακός δεν το έβαλε κάτω, εκμεταλλεύτηκε την χαλάρωση των γηπεδούχων και με την σκληρή της άμυνα έβγαλε καλές    αντεπιθέσεις.Κορυφαίοι οι Λάτοβιτς- Μαγκουνής για τους γηπεδούχους, με άξιο συμπαραστάτη τον έμπειρο Κυριακόπουλο.Ο νεοφώτιστος της κατηγορίας Πανελευσινιακός, έδειξε πολύ καλά στοιχεία.
-Στέργιος Κουφός: «Οι συνθήκες του αγώνα κάνουν τη νίκη ακόμα μεγαλύτερη»

«Καταρχάς πρέπει να επισημάνουμε το εξής πράγμα. Όταν στο ημίχρονο πήγαμε στα αποδυτήρια είπαμε με τα παιδιά ένα μεγάλο μπράβο στον Κούμουλο για τη δουλειά που είχε κάνει στην άμυνα. Πραγματικά όλη η διαφορά στο παιχνίδι είναι ο τραυματισμός του Κούμουλου, που αν δεν ερχόταν θα μιλάγαμε για μία πολύ άνετη πρεμιέρα απέναντι σε μία πραγματική ομάδα. Για μας είναι μία πολύ σημαντική νίκη, με τον τρόπο που ήρθε, δηλαδή με τον τραυματισμό του Γιώργου και με 3-4 παιδιά να είναι κάτω του μετρίου όσον αφορά τη συμπεριφορά τους.
Θέλω να αφιερώσω τη νίκη και να ευχαριστήσω αυτούς τους ανθρώπους, που με την επιστροφή μου αγκάλιασαν αυτήν την προσπάθεια.
Πρέπει να σκύψουμε τα κεφάλια και να κάνουμε υπομονή. γιατί αυτή η ομάδα δεν είναι πιθανώς τόσο μεγάλη, προς το παρόν, σύμφωνα με τα πρότυπα που είχε ο φίλαθλος κόσμος όλα τα προηγούμενα χρόνια με μένα προπονητή. Τους έχω υποσχεθεί πως θα κάνω τα αδύνατα δυνατά για να γίνεται αυτή η ομάδα όλο και καλύτερη.
Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά. γιατί αυτοί είναι οι πρωταγωνιστές, κοιτάμε ξεχωριστά το κάθε παιχνίδι και προχωράμε».
ΡΕΘΥΜΝΟ – ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 83-75
Τα δεκάλεπτα: 16-13, 42-25, 62-51, 83-75
Διαιτητές:  Ταβουλαρέας, Πουρσανίδης Γ., Κοτσίμπος
ΡΕΘΥΜΝΟ (Κουφός): Κυριακόπουλος 13 (3), Κούμουλος 2, Γκρούντμπεργκ, Σακελλαρίου, Λαγουδάκης, Τσόχλας 5 (1), Μαγκουνής 24 (4), Θεοδωράκος Γ. 5 (1), Θεοδωράκος Ν., Χαρισμίδης 7, Λάτοβιτς 27 (2), Πολίτης.
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Αβραμίδης 5, Νίκου 8, Διολέτης, Μαναβόπουλος 6, Μάρτζος 5 (1), Τύρλας 15, Κακλαμάνος 24 (6), Δεληγιάννης 7, Κουκουράβας, Κωνσταντακόπουλος, Θέος, Μπαλάφας 5 (1).

Στα υπόλοιπα:
Σοκ στο Μετς όπου οι Ικαροι νίκησαν το φιλόδοξο Παγκράτι με 76-75. Τρομερή πρεμιέρα για το νεοφώτιστο Λαύριο, που πέρασε από την Περιβόλα επικρατώντας με 72-70 του φαβορί για την άνοδο, Απόλλωνα Πατρών! O έμπειρος πλέι μέικερ Παύλος Καρβούνης με συνεχόμενα τρίποντα καθάρισε για το Λαύριο, την ώρα που ο Κορωνίδης έχασε την ευκαιρία με τρίποντο στα 4’’ να δώσει τη νίκη στην ομάδα του. Χαρακτηριστικό του αγώνα ότι στο κλειστό της Περιβόλα βρέθηκαν 2000 άτομα.
 Εντυπωσιακή πρεμιέρα έκανε ο Πιειρικός Αρχέλαος στην Κατερίνη επικρατώντας με 76-59 της Νήαρ Ηστ που έμεινε κοντά στο σκορ στο πρώτο μέρος (28-27).