Πρώτη νίκη για Ηρόδοτο και βλέψεις για τετράδα

Την πρώτη του νίκη πανηγύρισε ο Ηρόδοτος στην τελική φάση του πανελληνίου Κορασίδων επικρατώντας στο τελευταίο παιχνίδι της 2ης μέρας, της Καλαμάτας με 64-41.

Οι κρητικές μπαίνοντάς αποφασισμένες από το πρώτο και όλα λεπτό της αναμέτρησης πραγματοποίησαν επιμέρους 11-1 και έδωσαν εκείνες ρυθμό στο ματς. Οι τυπικά φιλοξενούμενες προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως τα κορίτσια της Σταυράκη παρέμεινα συγκεντρωμένες και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στις αντίπαλες τους. Έτσι το ημίχρονο έκλεισε στο +27 (36-9).
Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 20 η Γρηγοριάδου έγραψε 11 (ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 14) πόντους και 5 ριμπάουντ (έκλεισε με 7).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Ο Ηρόδοτος συνέχισε να κάνει το παιχνίδι του, γράφοντας μέχρι το 30’ 14 κλεψίματα, και εξαιρετικό ποσοστό στις εύστοχες βολές (66,7%). Όσον αφορά το την τελευταία περίοδο κύλησε διαδικαστικά με τον Ηρόδοτο εν τέλει να πανηγυρίζει την πρώτη του νίκη στο final-6  Κορασίδων με 64-31.

Έτσι η ομάδα της Κρήτης ελπίζει ακόμα και για τις θέσεις των μεταλλίων. Αύριο (31/7) οι «μπλε» συναντάνε τον Άρη στις 20:00. Πρώτη σκόρερ για τις Κρητικές ήταν η Ελένη Στεφανάκη με 19 πόντους 2/2 βολές, 6/9 δίποντα και 2/4 τρίποντα.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ-ΚΑΛΑΜΑΤΑ 64-31
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-5, 36-9, 51-50, 64-31
Διαιτητές: Ραχιώτης-Πολυχρόνης
 Ηρόδοτος (Σταυρακάκη): Γιγουρτάκη 2, Ορφανού 3, Στεφανάκη Ε. 20(2), Μανουκάκη 8(1), Στεφανάκη Ι. 5(1), Πετράκη 2, Γιαπεντζάκη, Γεωργιάδη 10(1), Περισυνάκη, Διβίνη 8(2), Σηφάκη 6, Δημητρουλάκη.
Καλαμάτα 80 (Γεωργίου): Ευτυχιάκου 10, Χρυσανθακοπούλου 3(1), Κυριακοπούλου 4, Σερεμετάκη, Παναγιωτοπούλου 7, Σταυροπούλου, Παπαδοπούλου 3(1), Φραγγέα 4, Χρονοπούλου.